تاریخ : ۱۳۹۹/۰۵/۲۰ - ۴:۵۳ ذخیره فایل ارسال به دوستان

«آنارشیسم»؛‌ تحفه فرانسوی برای عروس خاورمیانه/ «استحاله مقاومت»، خوابی که برای لبنان دیده‌اند

اظهارات مداخله جویانه رییس جمهور فرانسه و هرج و مرج و آشوبی که در لبنان به پا کرد و آنها را در مقابل حزب‌الله قرار داد نشان می‌دهد که مثلث آمریکایی، صهیونیستی، فرانسوی به دنبال استحاله مقاومت هستند.

به گزارش دانا رضوی، به نقل از شبکه اطلاع رسانی مرصادنیوز , «روز اول ماه سپتامبر دوباره به لبنان می‌آیم، اگر آن‌ها (دولت و جریان‌های سیاسی لبنان) در این رابطه کاری انجام نداده باشند، خودم مسئولیت سیاسی تغییرات را به عهده می‌گیرم!» اینها اظهارات مداخله جویانه امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه است که پس از انفجار در لبنان وارد بیروت شد و واکنش‌های بسیاری را به همراه داشت.

بعد از رفتن مکرون بود که شهر بیروت به تحریک رسانه‌های نزدیک به جریان غربگرای ۱۴ مارس لبنان شاهد اعتراضات وسیع مردمی به اوضاع معیشتی و انفجار اخیر بندر بیروت است و بسیاری از شهرهای دیگر نیز خود را برای شرکت در این اعتراضات به پایتخت رساندند.

برخی عناصر سیاسی وابسته به جریان ۱۴ مارس در مصاحبه‌های خود با رسانه‌های جریان سعودی در تلاش برای موج‌آفرینی علیه مقاومت لبنان برای متهم کردن آن در این انفجار برآمده‌اند.

استحاله مقاومت هدف اصلی مثلث شوم آمریکایی، صهیونیستی، فرانسوی

حنیف غفاری، کارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: از زمان ترور رفیق حریری در لبنان و شکل گیری دو جریان هشت مارس به عنوان حامی مقاومت و ۱۴ مارس به عنوان غرب گرایان و طرفداران رژیم صهیونیستی شاهد بودیم که منازعه ای به صورت هدفمند از سوی غرب در لبنان هدایت می‌شود.

وی افزود: در رأس آنها آمریکا، رژیم صهیونیستی و فرانسه از همان زمان مثلثی تشکیل دادند که هدف آنها استحاله مقاومت و حزب الله بود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: در جنگ ۳۳ روزه سال ۲۰۰۶ توان نظامی خود را به کمک عده‌ای در منطقه از جمله عربستان امتحان کرد اما حزب الله یک پیروزی شکوهمند و غرورآفرین در مقابل دشمن صهیونیستی خود به دست آورد.

غفاری گفت: پس از پیروزی حزب الله توطئه‌های آنها وارد فاز دیگری از بحران شد و آن ایجاد ناامنی داخلی در لبنان و بحران های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی بود که هدف آنها خسته کردن شهروندان لبنانی و متمایل کردن آنها به جریان های غرب و رژیم صهیونیستی بود.

وی عنوان کرد: این جریان ادامه یافت تا اینکه در سال‌های اخیر با وجود اینکه ترامپ و دولت‌های اروپایی و رژیم صهیونیستی سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده بودند تا حزب‌الله و جنبش مقاومت در انتخابات پارلمانی لبنان شکست بخورد اما در سال پیش شاهد پیروزی قاطعانه این جریان و دگرگون شدن محاسبات آمریکا بودیم که در نتیجه آنها دست به تحریم های اقتصادی علیه ملت ایران به بهانه وجود حزب الله زدند.

غفاری با بیان اینکه بانکهای لبنانی که اعضای حزب الله در آن حساب داشتند مورد تحریم قرار گرفت، گفت: کشورهای اروپایی از جمله آلمان و انگلیس در اقدامی مغایر با قوانین بین المللی شاخه سیاسی حزب الله را جزو لیست گروه‌های تروریستی قرار دادند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: بار دیگر حزب الله و مقاومت رصد هوشمندانه ای انجام داد برهمین مبنا این بازیگران و رژیم صهیونیستی هنگامی که دیدند نمی توانند بین مردم و مقاومت شکاف ایجاد کنند تحریم‌های اقتصادی و توطئه‌هایی چیدند تا وضعیت اقتصادی لبنان فلج شود.

ابعاد انفجار مشکوک بیروت بعدها مشخص می‌شود

وی تصریح کرد: بر همین مبنا انفجاری به صورت کاملاً مشکوک که ابعاد آن در آینده نزدیک افشا خواهد شد در بندر بیروت که ۷۰ درصد واردات و صادرات لبنان در آن انجام می‌شود رخ داد و لبنان را به شکل جنگ زده و فلج درآورد.

غفاری عنوان کرد: همانطور که مکرون در لبنان اعلام کرد هدف آنها این است که مناسبات سیاسی لبنان را باز تعریف کنند به گونه ای که در آن مقاومت یا نقش نداشته یا حداقل کمترین نقش را ایفا کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بیان کرد: هدف بعدی آنها سیطره بر لبنان خواهد بود به این منظور که به حیاط خلوتی برای صهیونیست‌ها تبدیل شود.

وی عنوان کرد: جریان مقاومت در مقابل بحران های مختلف از جمله این بحران رصد هوشمندانه ای انجام داده و آن را با اقدامی قاطعانه توام کرده است.

غفاری افزود: در حالی که جنبش مقاومت توانست نقشه‌های دشمنان را خنثی کند کار آنها به شورش های خیابانی کشیده شد و وزارتخانه‌ها را تسخیر کردند و شعارهای ضد مقاومت سر دادند با این حال مسلم است که حزب الله و جریان مقاومت در حال دیده‌بانی اوضاع هستند و در این معادله هم پیروزی از آن آنها خواهد بود هرچند سخت باشد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: نباید فراموش کرد که حزب الله در لبنان و منطقه ناممکن ها را ممکن کرده است.

فرانسه به دنبال سیطره بر لبنان است

وی درباره سخنان رئیس جمهور فرانسه گفت: فرانسه به صورت سنتی همواره درصدد سیطره و سلطه بر لبنان بوده تا دوران قیمومیت و نه استعمار خود را در لبنان احیا کند.

غفاری گفت: قیمومیتی که بین جنگ جهانی اول و دوم وجود داشت و از آن زمان تلاش می‌کند خودرا قیم لبنان نشان دهد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: رئیس جمهور فرانسه به عنوان نخستین فرد وارد لبنان می‌شود و اعلام می‌کند که می‌خواهیم مناسبات سیاسی این کشور را تعریف کنیم در حالی که فرانسه از نظر حقوقی و بین الملل صلاحیت این کار را ندارد.

غفاری تصریح کرد: همچنین لبنان کشوری است که دارای حاکمیت، دولت و پارلمان است و گروه‌های سیاسی مشخصی دارد بنابراین وادادگی گروه های سیاسی حامی غرب هم باعث نخواهد شد که این حق برای فرانسه ایجاد شود که بخواهد برای لبنان و مقاومت تعیین تکلیف کند زیرا جریان مقاومت نشان داد هیچ کس نمی تواند برای آنها تعیین تکلیف کند.

وی افزود: کشورهای فرانسه، انگلیس و آلمان که تروریسم و تکفیری ها را به جان منطقه انداخته اند و باعث شده اند بسیاری از فرزندان حزب الله به شهادت برسانند به دشمنی با حزب الله هستند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: سید مقاومت اعلام کرد اگر کشوری می‌خواهد به لبنان کمکی واقعی کند که به تثبیت اوضاع داخلی لبنان و به نفع استقلال آن بینجامد مورد استقبال قرار می گیرد اما نباید فراموش کرد کشورهایی چون فرانسه، عربستان، آمریکا و رژیم صهیونیستی در بیروت بارها دشمنی خود را اثبات کرده اند با این حال حزب الله مقابل هر رفتار و دشمنی بهترین واکنش را نشان خواهد داد.

فرانسوی ها به دنبال اعمال تحریم و بحران برای لبنان هستند

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه هم در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: از آنجا که فرانسوی ها در گذشته پشتیبان مسیحیان لبنانی بوده اند اکنون هم تصور می کنند می توانند با لبنان همانند مستعمره خود عمل کنند در حالی که لبنان یکپارچه در جهت استقلال گام بر می دارد.

وی افزود: دولت لبنان مثل گذشته زیر سلطه فرانسه و عربستان نخواهد رفت زیرا مسیر استقلال را طی می‌کند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل تصریح کرد: فرانسوی ها به دنبال اعمال تحریم و بحران برای لبنان هستند همچنین عربستان هم در راستای بی ثبات سازی داخلی لبنان و ایجاد تظاهرات ضد دولتی به حمایت حریری گام بر می دارد.

ترقی گفت: اینها نشان می‌دهد از آنجا که لبنان در حال طی مسیر استقلال است و نمی خواهد به کشور های مرتجع آمریکایی و اروپایی امتیاز دهد این مشکلات را برای آنها ایجاد کرده اند.

وی عنوان کرد: دخالت سیاسی رییس جمهور فرانسه در لبنان اقدام سلطه طلبانه و خلاف قوانین بین الملل و استقلال تمامیت ارضی لبنان محسوب می شود هرچند کسی به سخنان و موضع گیری های آنها اهمیت نمی‌دهد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل بیان داشت: کمک مالی کشورها به لبنان ارزشمند است و مردم لبنان ممکن است از کمک های بدون شرط استقبال کنند زیرا لبنان با توجه به حجم خسارت وارده به تنهایی از پس این هزینه‌ها بر نمی‌آید.
وی عنوان کرد: کشورهای اروپایی باید از مشروط کردن کمک‌ها و دخالت در مسائل داخلی لبنان بپرهیزند و اجازه دهند مردم لبنان با دولت برگزیده خود بر مشکلاتشان غلبه کنند.

بر اساس این گزارش، ظاهرا مثلث شوم آمریکایی، صهیونیستی و فرانسوی به دنبال استحاله مقاومت و استعمار نوین هستند و زیر پا گذاشتن منشور سازمان ملل با مداخله سیاسی نشان داد آنها برای سیطره بر لبنان به هر کاری دست می‌زنند.

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4