تاریخ : ۱۳۹۸/۰۶/۲۸ - ۵:۲۰ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا نمایندگان رای خود را شفاف نمی‌کنند؟

نمایندگان در ظاهر از شفافیت یا سایر طرحها حمایت و حتی مصاحبه میکنند، اما در عمل به آن رای نمی‌دهند.

به گزارش دانا رضوی،چندی پیش حجت الاسلام پناهیان سخن از شفافیت آراء نمایندگان مجلس به زبان آورد، موضعی که سرو صدای زیادی به پا کرد و با واکنش های متفاوت نمایندگان مواجه شد.

طرح دوفوریتی شفافیت_آراء در مجلس رد شد. لذا پیگیری و تصویب این طرح بصورت عادی با توجه به حجم کاری مجلس، ماهها به عقب میفتد و به احتمال زیاد از دستور کار مجلس دهم خارج میشود.
نکته عجیب آن جاست درحالیکه ۲۰۷ نماینده طرح را امضا کرده اند، دو فوریت آن در مجلس با ۶۰ رای نمی آورد‼️این یعنی بخش اعظم نمایندگان در ظاهر از شفافیت یا سایر طرحها حمایت و حتی مصاحبه میکنند، اما در عمل به آن رای نمی‌دهند. چرا؟ چون امضاها علنی و رسانه ای است و رای مخفی. معنای واضح چنین رفتاری، جز ریا نیست. اما دلیل تمایل این نمایندگان به مخفی کاری چیست؟!

۱- عدم شفافیت آرا سبب میشود نمایندگان مسئولیت تصمیمات و مواضع غلط خود را نپذیرند و شانه خالی کنند. درحالیکه با شفافیت آرا، با احساس مسئولیت بیشتری عمل خواهند کرد.

۲- برخی نمایندگان با قولها و وعده های کذایی کسوت نمایندگی را به دست می آورند، یا با متصل شدن به کانونهای سیاسی در بزنگاهها به نفع کانونهای قدرت عمل می کنند.

فساد دو نماینده کمیسیون اقتصادی مجلس در موضوع گرانی و اخلال در بازار خودرو نمونه آشکار این ماجراست. ماجرای معروف پاپس کشیدن برخی نمایندگان از استیضاح برخی وزرا با یک شام و وعده، مورد دیگر است. طرح شفافیت آرا و اموال نمایندگان، مانع بزرگی بر سر این نوع فسادها ایجاد میکند.

۳- برخی نمایندگان برای فرار از شفافیت به قانون_اساسی تمسک میکنند که طبق آن، نمایندگان در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رای خود کاملا آزاد است. واضح است تمسک به اصل آزادی نمایندگان، تنها بهانه برای شفافیت است. چراکه شفافیت آرا، مخل آزادی نمایندگان نیست. بلکه اسباب پاسخگو کردن آنهاست. طبق ماده ۲۹ برنامه ششم هم آراء نمایندگان هم تمامی حقوق‌، دستمزدها، پاداش‌ها و حتی دارایی‌های مردم ایران باید شفاف شود. این ابتدایی ترین حق #مردم است که از رای و موضع نماینده خود مطلع باشند. نه تنها رای او که هزینه‌های انتخاباتی نمایندگان، حضور و غیاب، سفر‌های خارجی و… چرا که نماینده مجلس، نماینده شخص خودش نیست، نماینده گروهی از مردمی است که به او رای داده اند.

۴- تذکر حجت الاسلام پناهیان در اعتراض به رد شدن فوریت طرح شفافیت آرا باعث برآشفتن برخی نمایندگان و توهین این روحانی انقلابی شده. آنان که شفافیت را مانع راه خود میبینند، مطالبه به حق و آزادیخواهانه ایشان را با الفاظی چون هتاکی و فحاشی محکوم کرده اند. اما نکته آنجاست که این اعتراضها دست و پا زدن در باتلاق است، بسیاری از آنان که در “امضا” و “رای” دوچهره بودند، با فریاد انقلابی آقای پناهیان روی آب آمدند. بی توجه به آنکه مردم منتظر بودند نقاب زدگان را بیشتر بشناسند. و این خاصیت منبر انقلابی امام_حسین(ع) است که چهره برخی برملا شد.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4