تاریخ : ۱۳۹۸/۰۳/۰۹ - ۹:۳۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

جنگی که مدت‌ها آغاز شده است

مدتی است که سوال آیا جنگ می‌شود یا نمی شود در بین ناظران و استراتژیست‌های نظامی و سیاسی ایران و آمریکا مطرح می‌شود و در پاسخ باید گفت جنگ شروع شده و ما در وسط معرکه‌ هستیم، منتهی این جنگ، جنگ روانی و تبلیغاتی به علاوه جنگ اقتصادی است.

به گزارش دانا رضوی، در حوزه جنگ تبلیغاتی و روانی همین‌که سوال شود، آیا جنگ می‌شود یعنی جنگ روانی شروع شده است. در واقع می‌توان گفت همین‌که سلبریتی‌های کم‌سواد در مخالفت با جنگ پست می‌گذارند و یا در لابلای صفحات برخی روزنامه‌های داخلی صحبت از لزوم مذاکره با آمریکا می‌شود و یا شبکه‌های فارسی زبان ماهواره‌ای مدام از قدرت آمریکا می‌گویند و از طرفی دشمنان نظام در فضای سایبری خط ناامیدسازی مردم را در حجم گسترده پیگیری می‌کند و ده‌ها مولفه دیگر، یعنی جنگ روانی و تبلیغاتی بین ما و دشمنان مدت‌هاست که آغاز شده است و گریزی از آن هم نیست.

با نگاهی به تاریخ جنگها درمی‌یابیم که برای اولین بار صحنه پیکار و کارزار عوض شده است. دشمن در این جنگ از اتاق فرمان بدنبال کنترل صحنه عملیات است. سربازان این جنگ در حوزه روانی و تبلیغاتی شبانه‌روز فعالند. رسانه‌های خارجی اعم از فارسی زبان، رسانه‌های داخلی و بعضاً غربگرا، برخی مسئولان ترسو که روحیه شاه سلطان حسین صفوی را دارند و برخی از عوام‌الناس که هرچه می‌بینند یا می‌شنوند را باور کرده و آنها را بازنشر می‌دهند تبدیل به پیاده‌نظام دشمن شده‌اند.

اما در واقعیت موضوع، آمریکا نگران‌تر از برخی مسئولان و مردم ما از وقوع جنگ است، مواضع متناقض مسؤلان آنها گویای سردرگمی آنهاست. آمریکا هیبت ترسناکی دارد؛ اما به اذعان سردار سلامی فرمانده کل سپاه دچار پوکی استخوان شده است.

گزارشات مقامات آن کشور از فرسودگی زیرساخت‌ها، بدهی ۲۲ هزار میلیارد دلاری، نداشتن اراده و تحمل جنگ و عدم همراهی متحدان اروپایی، دست برتر ایران در منطقه از مدیترانه تا دریای سرخ و از خلیج‌فارس تا دریای عمان و اقیانوس هند، همه بیانگر گسترش نقاط آسیب‌پذیر آمریکاست.
هرچند که عِده و عُده همیشه تعیین‌کننده نتیجه جنگ نیست. در صدر اسلام در جنگ احزاب و در زمان حاضر جنگ ۳۳ روزه در لبنان و جنگ‌های نوار غزه و جنگ تحمیلی هشت‌ساله علیه ایران، در همه آنها عِده و عُده مسلمانان کمتر بوده لکن اراده و ایمان آنها بیشتر بوده و لذا پیروزی از آن آنها شده است.

توان بالای ایران در ارسال پیام‌های متعدد قدرت بازدارندگی ایران در یک بازه زمانی کوتاه و محدود مانند؛ موشک باران اسرائیل از غزه، نگران شدن آمریکا از امنیت نیروهایش در عراق به گونه‌ای که پمپئو سراسیمه وارد بغداد می‌شود، بمباران خط انتقال نفت از دریای سرخ و پهلوگیری نفتکش ایران در بنادر چین و حضور همزمان ظریف در چین همه به یک نتیجه برای آمریکا ختم شده و آن اینکه در این مقطع و در حوزه نظامی او هیچ غلطی نمی‌تواند بکند.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4