تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۵ - ۸:۲۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چند پیام از حضور علنی البغدادی

حضور مجدد البغدادی در انظار نوعی پیام همبستگی، فراخوانی مجدد و ایجاد روحیه به سمپاتها و داعشی‌های پراکنده در اقصی نقاط جهان است.

به گزراس دانا رضوی، اولین حضور علنی البغدادی سرکرده داعش به سال ۱۳۹۳ و درخواست برای بیعت در مسجد جامع نوری شهر موصل عراق برمی‌گردد. رهبر خود خوانده‌ای که رویای ایجاد خلافت اسلامی در منطقه شامات و عراق داشت، اما محاسباتش غلط از آب درآمد و داعش پس از شکست و زمینگیر شدن در عراق سازمان رزمش از هم پاشید و زندگی مخفی‌ البغدادی شروع شد.
داعش در مدت کوتاهی استان نینوا و شهر موصل در عراق و پس از آن بخش‌های اعظم فتوحاتش در شامات و سوریه را از دست داد و دومینیوی ناکامی‌هایش در منطقه کامل شد و البغدادی که همواره زندگی مخفی داشت، هیچ‌گونه خبری غیر از انتشار یک فایل صوتی، در رسانه‌ها منتشر نشد. اما به تازگی ابوبکر البغدادی در انظار عمومی حاضر شده که چند پیام خواهد داشت.
۱- حضور مجدد البغدادی در انظار، با توجه به حوادث تروریستی اخیر در سریلانکا و سایر کشورها که داعش مسئولیت آن را برعهده گرفته است نوعی پیام همبستگی، فراخوانی مجدد و ایجاد روحیه به سمپاتها و داعشی‌های پراکنده در اقصی نقاط جهان است.
۲- به نظر می رسد اکنون نیز ویدئوی منتشر شده از البغدادی کاملا از موضعی انفعالی و از یک سو نشان دهنده وجود اختلافات عمیق در گروه تروریستی و از سوی دیگر نشان دهنده ضعف مفرط آن است. انتشار اخبار عدم تبعیت گروهی از فرماندهان داعش در نبرد باغوز از البغدادی نیز به خوبی نشان دهنده عمق این اختلافات و ضعف داعش است.
۳- اگر ذره ای امید برای احیای به اصطلاح خلافت برای البغدادی باقی مانده بود، با شکست ماه گذشته این گروه در باغوز در برابر نیروهای دموکراتیک سوریه، نقش بر آب شد. حالا او با انتشار ویدئو در پی روحیه‌بخشی به اعضا و هواداران داعش در سراسرجهان است.
۴- ازگفته های البغدادی بر می آید که وی بنا دارد داعشی های سوری وعراقی را نیز از درگیری های مستقیم بازدارد تا طبق تاکتیک “گرگ‌های تنها” عمل کنند و در عین حال گروه‌های زیرزمینی داعش در سوریه وعراق دوباره احیا شوند.
۵- خلاصه آن که اگر اولین ظاهرشدن البغدادی سرآغازی برای “اعلام خلافت خودخوانده” داعش بود آفتابی شدن مجدد او به نظر سرآغازی برای مرحله جدیدی از مراحل این گروه تروریستی است؛ مرحله‌ای که اولویت‌های جغرافیایی و ایدئولوژی داعش را تغییر داده و با هشدار درباره “درگیری‌های طولانی‌مدت” رویکرد جدی‌تری در پیش گرفته است.
۶- در نهایت به نظر می رسد به رغم آن که البغدادی با انتشار این ویدئوی ۱۸ دقیقه ای تلاش دارد تا چهره ای منسجم و فعال از داعش به نمایش بگذارد اما عملا این نمایش را علاوه بر آن که جلوه ای واضح از انفعال و ضعف داعش و تلاش برای منسجم کردن طرفدارانی است که هر ساعت در حال پراکنده شدن از گرد البغدادی هستند، می توان اعلامیه ای برای ورود به دوره ای جدید از فعالیت این گروه تروریستی دانست که قبلا القاعده آن را پیموده و مدت ها قبل به دوران حضیض خود رسیده است.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4