تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۰۹ - ۵:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تحلیل‌های برای یک استعفای نابهنگام

استعفای ظریف در این شرایط و با توجه به فشارهای بیرونی و مشکلات درونی و همچنین عدم عذرخواهی از برجام و ۶ سال مذاکره بی حاصل و خسارت محض، استعفایی نیست که برای حل مشکلات مردم و خروج دولت از چالش‌های پیش‌رویش باشد.

به گزارش دانا رضوی، جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در یک پست اینستاگرامی استعفا داد. هر چند که واعظی رئیس دفتررئیس جمهور پذیرش استعفای وی از سوی روحانی را تکذیب کرد. اما فارغ از این که رئیس جمهور بااین استعفا مخالفت کرد اما طرح این مسئله در موقعیت زمانی مناسبی صورت نگرفت.

واقعیت امر این است که استعفا یک امر معمولی و عادی و قانونی است. اما استعفای ظریف در این شرایط و با توجه به فشارهای بیرونی و مشکلات درونی و همچنین عدم عذرخواهی از برجام و ۶ سال مذاکره بی حاصل و خسارت محض، استعفایی نیست که برای حل مشکلات مردم و خروج دولت از چالش‌های پیش‌رویش باشد.

چرا که یک ماه پیش بود که چندین وزیر به رهبری نامه نوشتند که یا FATF تصویب می‌شود یا استعفا خواهند داد. به نظر می رسد این استعفا هم برای افزایش فشار بر نظامی است که امروز تحت شدیدترین فشارهای ارزی و اقتصادی غول‌های اقتصادی جهان است. ارزش پول ملی‌اش ۷۰ درصد سقوط و قیمت تمام کالاهای اساسی بصورت تصاعد هندسی افزایش پیدا کرده است.

نمونه تاریخی استعفای نابهنگام
بیاد بیاورید استعفای عجیب میرحسین موسوی در سال ۶۷ و درست در سخت‌ترین شرایط و ایام آن مقطع که جنگ و فشارهای بیرونی و تحریم ها به مردم فشار می آورد. روز ۱۵ شهريور سال ۱۳۶۷ در شرايطي كه ايران به تازگي قطعنامه آتش‌بس يا به تعبير امام خميني(ره) جام زهر را پذيرفته بود، روزنامه جمهوري اسلامي که در اختيار مسيح مهاجري- يكي از نزديك ترين چهره‌ها به ميرحسين- قرار داشت، در حالي منتشر شد که خبر استعفاي ميرحسين موسوي از نخست وزيري را به عنوان تيتر يك انتخاب كرده بود، استعفايي که بدون هماهنگي رئيس جمهور و رهبر كبير انقلاب اسلامي نگاشته شده بود.

آیت‌الله خامنه‌ای به‌عنوان رئیس جمهور خطاب به میرحسین نوشت: «در شرايط حساس كنوني و در حالي كه مذاكرات ژنو در جريان است و لازم است همه در برابر ترفندهاي دشمنان آماده و از مسائل داخلي فارغ‌البال باشيم، استعفاي دولت بر خلاف مصلحت كشور و انقلاب است و ضربه‌اي بر مصالح نظام جمهوري اسلامي است. استعفاي شما را به مصلحت ندانسته و اصرار بر آن را ضربه به نظام و حتي با كمال معذرت خيانت– البته خيانت غير عمدي- مي دانم و معتقدم خوب است جنابعالي امروز نظرات حضرت امام در امور اقتصادي را به طور دربست بپذيريد. استعفا را نمي پذيرم و خواهش مي كنم اصرار نكنيد.

همچنین امام خمینی(ره) در پاسخ به استعفای وی نوشت: «نامه استعفاي شما باعث تعجب شد. حق اين بود که اگر تصميم بدين کار داشتيد، لااقل من و يا مسئولين رده بالاي نظام را در جريان مي‌گذاشتيد. در زماني که مردم حزب‌الله براي ياري اسلام، فرزندان خود را به قربانگاه مي‌برند چه وقت گله و استعفا است. شما در سنگر نخست‌وزيري در چارچوب اسلام و قانون اساسي به خدمت خود ادامه دهيد، در صورتي که نسبت به بعضي از وزرا به توافق نمي‌رسيد چون گذشته عمل شود. اين حق قانوني مجلس است که به هر وزيري که مايل بود، راي دهد. تعزيرات از اين پس در اختيار مجمع تشخيص مصلحت است که اگر صلاح بداند به هر ميزان که مايل باشد، در اختيار دولت قرار خواهد داد. همه بايد به خدا پناه ببريم و در مواقع عصبانيت دست به کارهايي نزنيم که دشمنان اسلام از آن سوء‌استفاده کنند. مردم ما از اين گونه مسائل در طول انقلاب زياد ديده‌اند. اين حرکات هيچ تاثيري در خطوط اصيل و اساسي انقلاب اسلامي ايران نخواهد داشت. از آنجا که من به شما علاقه مندم، ان شاءالله عندالملاقات مسائلي است که گوشزد مي‌نمايم».

چرا ظریف باید پاسخگو باشد؟
به نظر می‌رسد استعفاي آقاي ظريف در اعتراض به عدم پيوستن ايران به fatf و كنوانسيون پالرمو و ديگر لوايح تكميل‌كننده برجام باشد. صرف‌نظر از اينكه مي‌تواند نوعي باج‌خواهي از سيستم و نهادهاي قانوني تلقي شود و به جاي خود شايسته نقد و تحليل است، از طرفی به خاطر هم‌زماني با سفر مهم آقاي بشار اسد رئيس‌جمهور سوريه به ايران، معنا و جهت ديگري مي‌گيرد.

آقاي ظريف و دستگاه ديپلماسي و بالاتر از آن در ماجراي سوريه و محور مقاومت در منطقه، آنگونه كه بايد در چارچوب سياست‌هاي نظام عمل نكرد. اينكه معاون اول رئيس‌جمهور چند وقت پيش و بعد از پيروزي نسبتا كامل جبهه مقاومت بر جبهه تروريسم و تكفيري به سوريه سفر كرده عملي متفاوت با برخورد آن‌ها با جبهه مقاومت در روزهاي سخت نبرد است.

به‌خصوص اوج نبردها و سيطره داعش و تروريست‌ها بر اكثر خاك سوريه شايد فقط با گذشت سال‌ها سر درد دل فرماندهان مقاومت باز شود و حكايت كنند از آنچه در پشت جبهه با آن درگير بودند و اگر پايمردي و مداخله مستقيم در جايي ديگر نبود، بشار اسد و سوريه و عراق هم به سادگي سرنوشت ديگري مي‌يافت.

هم‌زماني استعفاي ظريف با روز سفر مهم بشار اسد به تهران و استقبال ويژه رهبر انقلاب از رئيس‌جمهور سوريه، اصلا معناي خوبي ندارد. اين يعني اعتراض وزير خارجه ايران به چيزي فراتر از عدم تحقق خواسته‌هاي او در برابر برجام و fatf مربوط است.

به هر تقدیر این استعفا چه پذیرفته شود چه پذیرفته نشود هیچ تزلزلی در اراده این ملت نخواهد داشت. امید است که کسانی که در این سنگر حساس نظام حضور پیدا می‌کنند تمام جهان را در آمریکا و دوسه کشور اروپایی خلاصه نکنند و ارتباطات ویژه‌ای با همسایه‌های مرزی و منطقه‌ای قاره آسیا، کشورهای مسلمان آمریکای لاتین و آفریقا برقرار نماید.
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4