تاریخ : ۱۳۹۷/۱۰/۰۲ - ۶:۰۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

حناچی چه اولویت‌هایی را پیشه کند

حناچی می‌تواند در فضای آرام، مسالمت‌آمیز و بدور از هیجانات و مواضع حزبی و سیاسی با اتکاء به مدیران جوان و نخبه که شایستگی آنها به اثبات رسیده مشکلات و اقدامات برزمین مانده پایتخت را رفع نماید.

به گزارش دانارضوی، فرصتها خیلی زود می گذرد! تیم شورای اصلاح‌طلب پنجم، نیمه اول را با دو تعویض اجباری متاثر از کم‌دقتی در چیدمان و گلهای خورده از دست داده و تنها یک نیمه برای بقاء اصلاحات در گردونه فرصت است. حناچی شهردار سوم منتخب شورا درصدد است طرحی نو دراندازد تا گلهای خورده شورا را در نیمه اول جبران نماید.
شورای شهر هم که این روزها کمر همت بسته تا همه دستاوردها و توفیقات سه دوره مدیریت اصولگرایان را در مدیریت شهری تهران نادیده بگیرد و بجای ارائه کارنامه و عملکرد خود صرفاً به نقدهای واهی می‌پردازد و اصل استفاده از تجربيات گذشتگان که مسئله‌اي عقلاني و منطقي است در این شورا به حاشیه رانده شده، هرچندکه كمتر تجربه خوشايندي در اين حوزه‌ها در سابقه تاريخي ما ايرانیان وجود دارد.
پیروز حناچی در اولین روزی که در کسوت شهردار تهران کارش را شروع کرد شعار «تهران شهری برای همه» را سر داد، در همان ایام، برخی از همکاران اصلاح‌طلب وی در شورای شهر، زمزمه‌هایی از گران شدن هزینه‌های زندگی در تهران را به‌عنوان راهکار حل مشکلات مطرح می‌کردند و این یعنی حاشیه‌نشینان و مستضعفان در سیاستهای همکاران و هم‌پالگان شهردار جایی ندارند و باید به فکر ترک تهران باشند!
در عرصه مدیریت پایتخت، حناچی وارث دو شهردار معزول و شورای نه چندان کیفی و کم‌تجربه‌ای است که باید اولویت‌های شهری و عقب‌افتادگی‌های تهران را رتق و فتق کند و اولویت‌هایی را پیشه کند که بشرح ذیل است؛
۱- شهردار تهران پس از دیدار با رهبر معظم انقلاب در حساب توییتری خود نوشت: «به‌کارگیری افراد کاردان برای راهبری سازمان شهرداری تهران اصلی‌ترین راهبرد ساماندهی اوضاع شهر است. دیروز که توفیق دیدار رهبر معظم انقلاب حاصل شد و ایشان هم بر لزوم استفاده از نیروهای متخصص و جهادی و توجه به هویت فرهنگی و معماری اسلامی ایرانی تأکید فرمودند.»
بدین ترتیب نقشه راه و دستور کار شهردار و شورا برای دو سال باقی مانده مشخص و اگر تاکنون از این مهم غفلت شده باید در مدار این اولویت‌ها قرار گیرند. افراد کاردان برای ساماندهی اوضاع شهر با رویکرد جهادی و توجه به هویت فرهنگی و معماری اسلامی نیز نکته بسیار مهمی است که مدیران شهری باید همه تلاش‌ خود را برای اجرای این ابلاغ رهبری به‌کار گیرند.
۲- بسیج امکانات و ظرفیتهای شهری یکی از دیگر نکات مهم است که حناچی باید توجه لازم را به آن داشته باشد، بسیاری از دستگاه‌ها و نهادهایی که در امر مدیریت تهران نقش مستقیم و فعالی دارند می‌توانند شهرداری و شورا را در اداره بهتر شهر کمک نمایند و شهردار باید از این پتانسیل برای رفع معضلات تهران به خوبی استفاده نماید.
۳- پیروز حناچی در دوره‌ای که دبیری شورای عالی شهرسازی را برعهده داشت جزو افرادی بود که دائماً به شیوه قالیباف در ساخت و سازها، طرح‌های کلان تهران و مدیریت شهری انتقاد می‌کرد و اکنون او به این کرسی تکیه زده توقع است طرح‌ها و برنامه‌های شهر را از این رکود خارج نماید و مشکلات شهر تهران را برطرف نماید.
۴- این روزها شهردار از تدوین نهایی برنامه سوم توسعه شهر تهران سخن به میان آورده، راهبردی که شاید بتواند خلأ برنامه‌ای این دوره مدیریت شهری اصلاح‌طلبان را پوشش دهد، اگر اصولی و مبنایی اجرا شود، ضمن این‌که شورا و شهردار باید صادقانه به مردم بگویند که چه تحویل گرفتند و در این مدت چه اقداماتی انجام داده‌اند و کارنامه‌ای برای قضاوت افکار عمومی ارائه نمایند.
۵- یکی از مشکلات این دوره مدیریت شهری عدم تعادل در درآمدها و هزینه‌های شهرداری است. موضوعی که در موضع‌گیری‌های اعضاء شورا به دفعات به آن اشاره شده است. این مقوله یکی از اصلی‌ترین چالش‌های تهران و البته سایر کلانشهرها می‌باشد و شورا و شهرداری باید بین منابع درآمدی پایدار و مصرف واقعی تعادل ایجاد نمایند و مردم را از گزند عوارض نجومی شهرداری‌ها برهانند و دست خود را از جیب مردم بیرون بیاورند تا موجب نارضایتی شهروندان نشوند.
۶- آلودگی هوا اصلی‌ترین چالش پایتخت است و تهران بین ۲۶ شهر آلوده جهان رتبه ۱۲ را دارد. سروسامان ترافیک و ساخت‌و‌سازها و ایجاد فضای مناسب روحی و روانی و امیدبخشی به شهروندان برای رسیدن به شهری با نشاط و سرزنده نیز دیگر اولویت است.
۷- مدتهاست پس از خروج قالیباف از شهرداری تهران از افتتاح پروژه و طرح‌های کلان خبری نیست و مدیران شهری بیشتر به دنبال جابه‌جایی مدیران، تغییر و تقسیم مدیریت‌های مختلف شهرداری در مرکز و مناطق بوده‌اند و نگاه سیاسی- جریانی به منافع و الویتهای جریان متبوع، سایه سنگین ناامیدی را بر سر پایتخت‌نشینان افکنده و شهردار می‌تواند با عبور از این جریانات و نگاه تعاملی و رشدگرا در رفع بسیاری از مشکلات مردم موثر ومفید باشد. حناچی می‌تواند در فضای آرام، مسالمت‌آمیز و بدور از هیجانات و مواضع حزبی و سیاسی با اتکاء به مدیران جوان و نخبه که شایستگی آنها به اثبات رسیده مشکلات و اقدامات برزمین مانده پایتخت را رفع نماید.

۸- خدمت واقعی به مردم و پرهیز از اقدامات نمایشی و سمبولیک یک اولویت است. فرصت حناچی برای جبران ناکامی‌های دو شهردار پیشین تهران اندک است. با توجه به این که او سالهای متمادی در شهرداری مسئولیت داشته و با مشکلات این حوزه آشنایی دارد به همین نسبت توقع بیشتری از او برای تحقق نقشه راهبردی مدیریت شهری است.
۹- شهرداری تهران در قد و قامت یک یا چند وزارتخانه بیشتر نباشد کمتر نیست، حناچی باید نگاهی ویژه به این مسئولیت داشته باشد. در شرایطی که کشور با توطئه‌های بین‌المللی و تحریم‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کند، تقویت نظام، دمیدن روحیه امید به پایتخت‌نشینان با همه مشکلاتی که وجود دارد و ایجاد انگیزه در بین شهروندان، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است و از این جهت نگاه‌ها به پایتخت معطوف است و عملکرد مطلوب شهردار تهران می‌تواند الگوی مناسبی برای سایر شهرها و امیدبخشی به حدود یک چهارم از جمعیت کشور که در استان تهران سکنی گزیده‌اند باشد.

محسن صابر

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4