تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۲ - ۵:۴۴ ذخیره فایل ارسال به دوستان

بازی شورای شهر با کلید بهشت

مدیریت شهری مثل تهران موضوعی نیست که به یکباره و یک‌شبه به‌دست آید بلکه کسی که می‌خواهد شهردار بشود باید سابقه حضور در شهرداری را داشته باشد

به گزارش دانا رضوی، در یک‌سال گذشته، شورای اصلاح‌طلب تهران دو شهردار ناموفق و ناکام را انتخاب کرد که هردو در کوتاه‌ترین زمان از شهرداری خارج شدند و این روزها شورا در تکاپوست تا با استفاده از خودترمیمی تدابیر ناصحیح گذشته را جبران نماید.
در خارج از شورا، لویه‌جرگه اصلاح‌طلبان با بررسی شاخص‌ها و معیارهای مدیریتی و ملاک‌های حزبی- رفاقتی روی گزینه آخوندی وزیر نیمه‌تمام راه به اجماع رسیدند. گویی مسیر ناتمام و نیمه‌کاره آخوندی به بهشت ختم خواهد شد و شورا در یک حرکت غیرمتعارف و برای کارنامه درخشان و تلاش‌های گذشته آخوندی! کلید بهشت را پیشکش او خواهد کرد.
به نظر می رسد کارنامه ناموفق و حاشیه‌دار آخوندی مورد تأیید قوه عاقله جریان اصلاح‌طلب است، هرچند که برخی از عقلای این جریان بشدت با حضور وی در شهرداری تهران مخالف هستند و آن را آغاز یک چالش بزرگ‌تر برای شهر و شهرداری می دانند اما نگاه حزبی و تعصبی تصمیم‌گیری درست و اصولی را از برخی سیاسیون گرفته است.
شورای شهر در انتخاب دو شهردار قبلی کم‌تجربگی به‌خرج داد و اکنون در همان مسیر گام بر می‌دارد، چرا که احراز صلاحیت برای مدیریت شهری مثل تهران موضوعی نیست که به یکباره و یک‌شبه به‌دست آید بلکه کسی که می‌خواهد شهردار بشود باید سابقه حضور در شهرداری را داشته باشد و با حوزه مسائل آن آشنایی کامل داشته باشد.
در حال حاضر جریان حاکم بر شورای شهر بر اساس آموزه‌های سیاسی و در یک باور و دریافت انحصارطلبانه و مغرورانه درصدد است تا مدیریت حساس پایتخت را بر اساس ایدئولوژی‌‌اش پایه‌ریزی نماید تا از قِبل آن منافع جریان متبوع تأمین شود و چندان کاری هم به تخصص یا تجربه و توان مدیریت فرد ندارد، فلذا فشار و چانه‌زنی از سوی نیروهای سیاسی خارج شورا برای تکیه زدن آخوندی بر کرسی شهرداری ادامه دارد. اما شورا به چند دلیل در انتخاب آخوندی به اشتباه رفته است؛
۱- وزیر مستعفی در دوران پنج ساله حضورش در وزارت راه دستاورد و کارنامه مطلوبی از خود ارائه نکرده است و افکار عمومی نیز نسبت به وی نگرش مثبتی ندارد.
۲- آزموده را آزمودن خطاست. شورا دو سال و نیم فرصت دارد تا عملکرد خود را در بوته نقد و ارزیابی مردم قرار دهد و بعید است با انتخاب آخوندی مشکلی از پایتخت‌نشینان حل شود، حال آن‌که آخوندی در مدت پنج سال حضورش در وزارتخانه نتوانست به هیئت دولت و مطالبات مردمی پاسخ محکمه پسندی ارائه نماید.
۳- شهردار پایتخت به لحاظ شخصیتی باید فردی آرام، خونسرد و دارای توان بالای برنامه‌ریزی اصولی برای رشد و توسعه و عمران شهری باشد، حال آن که آخوندی شخصیتی دارد که سریعاً از کوره در می‌رود و بارها در مواجهه با اصحاب رسانه برخوردهای تند، چکشی و حتی اهانت به این قشر زحمت‌کش داشته و با این تفاسیر مصائب و چالش‌های بزرگ تهران از حوصله چنین فردی خارج است.
۴- آخوندی در برهه‌ای کاندیدای شهرداری تهران شده که از چشم روحانی افتاده و روابطش با دولتی‌ها شکرآب شده و قطعاً لازمه شهردار موفق و مطلوب تعامل مناسب و روبه جلو با دولتی‌ها است که از این حیث او با استعفای پرحاشیه‌اش بوی خوبی به مشام نمی‌رسد.
۵- برخی از تندروهای شورا معتقدند آخوندی به لحاظ شخصیتی ظرفیت مقابله و مقاومت در برابر جریانهای مقابل خارج شورا را دارد و می‌توان از او به عنوان ضربه‌گیر این جریان در شهرداری استفاده کرد و در پوشش او شهرداری حیات خلوت سیاستهای هم‌حزبی‌های او خواهد شد، لذا انتخاب آخوندی از روی رضایت و میل قلبی شورا نیست و لیدرها و پدرخواندهای خارج شورا سفارش او را از قبل کرده‌اند.
به هر شکل شورا مخیر است هر فردی را که صلاح می داند انتخاب نماید اما بهتر است بداند که این فرصت‌های تاریخی قابل تکرار نیست و اجابت خواست سیاسیون برای شهرداری بازی با کلید بهشت است که دود آن مستقیم چشم مردم را می‌سوزاند.

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4