تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۲ - ۱۱:۳۸ ذخیره فایل ارسال به دوستان

دیکتاتوری نفرت‌انگیز سعودی و خیمه‌های عاشورایی

امروزه فضای روانی، سیاسی و اجتماعی شیعیان عربستان متحول شده و هویت شیعی- عاشورایی ساکنان قطیف، الحساء و نجران به شدت برانگیخته شده است.

به گزارش دانا رضوی، همزمان با آماده شدن شیعیان سرتاسر جهان برای عزاداری محرم، بار دیگر نیروهای سیاسی و امنیتی سعودی حسینیه‌ها و خیمه‌های محرم در مناطق شیعه‌نشین را تخریب نمودند. این اقدام ضد حقوق بشری سعودی‌ها مسبوق به سابقه است. در تابستان ۱۹۷۹ هنگامی که علمای شیعی عربستان برای برگزاری مراسم عاشورا و سوگواری ماه محرم فعالیت خویش را آغاز کردند ارتش سعودی با ۲۰ هزار نفر این اعتراض را سرکوب کرد.
با وقوع انقلاب اسلامی و شروع حرکتهای اصلاحی شیعی، بستر تحرکات شیعیان در این کشور فراهم شد. شیعه در عربستان سعودی یعنی اقلیتی تأثیرگذار در صحنه سیاست داخلی و ظرفیتی بالقوه، که روند هویت‌گرایی‌اش پیامدهای ژئوپولوتیکی درپی داشته است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با اثرگذاری الهیات رهایی‌بخش انقلابی در مواجهه با قدرتهای توتالیتر، راهبرد آل سعود در قبال شیعیان بر مبنای بازی برد – باخت تغییر پیدا کرد.
سعودی‌های وهابی تحت واپایش(کنترل) یک پادشاهی مستبد، با دستور کار سیاسی “حفظ وضع موجود” در منطقه متمرکز و با تبعیض‌های افراطی ناروا سبب رنجش شیعیان و محجوری آنان از حاکمیت شدند.
به‌هرحال طی چهار دهه گذشته، تفکر عاشورایی و انقلابی شیعه باعث برهم ریختن معادلات صحنه داخلی عربستان شده و در عین حال نگرانی بالقوه سعودی‌ها از خیزش‌های اقلیت شیعه منجر به سیاست سرکوب دائمی شیعیان در این کشور شده است.
شیعیان عربستان که بین ۱۰ تا ۱۵ درصد جمعیت این کشور را شامل می‌شوند اکثراً در مناطق نفت‌خیز و راهبردی عربستان تحت اسارت بادیه‌نشینان صحراگرد زندگی می‌کنند و سال‌هاست که از برپایی مراسم مذهبی محروم شده‌اند. دیکتاتوری سعودی با اقداماتی چون؛ ممنوعیت اعلام عمومی برای نماز و دعا، چاپ و انتشار متون دینی و تخریب مساجد شیعیان به آزار آنان مشغول‌اند.
کشوری که زادگاه و خاستگاه پیامبر و ذریه پاکش می‌باشد، گفتمان ائمه اطهار و رهروان اصیل پیامبر مورد انکار است. عمال سعودی دچار ترس فوبیایی شده‌اند و از هر تلاشی برای منکوب و محدود نمودن جنبش شیعی در این کشور روی‌گردان نیستند.
اما نوادگان معاویه و یزید می‌دانند که انقلاب اسلامی ایران با قیام اباعبدالله و برانگیختگی جنبش‌های شیعی عجین شده و آنچنان جوش و خروشی در دل مومنین جهان ایجاد کرده که حتی آمریکا با همه دک و پزش نمی‌تواند مانع برگزاری آیین عزاداری سالانه شیعیان در نیویورک شود.
چرا وهابی‌ها از عزاداری شیعیان می‌ترسند؟
همواره شیعیان به دلیل نگرش‌های سیستمی و مذهبی و آموزه‌های انقلابی و حسینی متمایز از سایر مخالفان سعودی محسوب می‌شوند؛ آنها بزرگترین رکن مخالف تاج‌وتخت پادشاهی محسوب می‌شوند که دائماً باید از آنها مراقبت کرد. سعودی‌ها از جنبش حسینی دوازده امامی‌ها هراس دارند؛ چرا که با پیروزی‌شان در عراق و انتخاب حکومت شیعی، کنشگری شیعیان در بین اعراب منطقه بیشتر شده است.
نمونه بارز آن خیزش‌های شیعیان بحرین در سالهای گذشته و اعتراض به ظلم و تبعیض‌های حاکمان آل خلیفه می‌باشد. همچنین ایفای نقش محوری جنبش مردمی – شیعی انصارالله در یمن که سالها تحت مراقبت حاکمان وابسته به سعودی اداره می‌شدند موید این مدعاست. اما مهمترین رکن قدرتمند منطقه یعنی حکومت شیعی ایران که توانسته گروه‌ها و جنبش‌های شیعی در اقصی نقاط عالم را با خود همراه سازد و نمونه بارز آن همراهی حزب‌الله و سایر گروه‌های شیعی در افغانستان و پاکستان و عراق و… در رفع بحران سوریه است که موجی از نگرانی‌ها را در سعودی‌ها ایجاد کرده است.
نوادگان شمر و حرمله بدرستی تشخیص داده‌اند که پیروزی انقلاب اسلامی ایران ادامه قیام بزرگ امام حسین(ع) است. اگر آن روز کاروان آل‌الله در کربلا تحت بدترین شرایط تحریم، شکنجه، شهادت و اسارت قرار گرفت امروز سعودی‌ها درصدند تا شیعیان را در چنین موقعیتی قرار دهند.
اما یک تفاوت جدی میان دوران ما با دوران حسین‌بن‌علی هست و آن این‌که اکنون پیروان حسینی در عربستان و سایر نقاط جهان تنها نیستند و برادران دینی‌شان در همه حال یار و یاور آنان می‌باشند.
چرا که انقلاب اسلامی با مدیریت بی‌نظیر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب آن‌چنان بسیج عمومی، انسجام و همبستگی دائمی بین مسلمانان جهان ایجاد کرده که موجی از امید و همدلی در دل همه مسلمان، (شیعه و سنی) به‌وجود آورده است.
امروزه فضای روانی، سیاسی و اجتماعی شیعیان عربستان متحول شده و هویت شیعی- عاشورایی ساکنان قطیف، الحساء و نجران به شدت برانگیخته شده است. در واقع جنبش شیعی- عربی به سلاح ایدئولوژیک و تفکر عاشورایی مسلح و باعث رستاخیز شیعیان جهان شده است.
ذات تفکر شیعه انقلابی و برگرفته شده از مسیر هدایت امام حسین(ع) است و این باعث شده تا دیکتاتوری نفرت‌انگیز دین‌ستیز یارای مقابله با اندیشه عاشورایی را نداشته باشند؛ چرا که حق با علی و اولاد علی همراه است.
سعیده کدخدایی
انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4