تاریخ : ۱۳۹۷/۰۴/۲۵ - ۸:۳۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

گام پوتین روی مذاکرات هلسینکی

روسیه برای تثبیت و تحکیم نقش منطقه‌ای خودش در شرق و غرب آسیا باید پاسخ محکم و قاطع را به طرف آمریکایی صهیونیستی بدهد.

به گزارش دانا رضوی قرار است دونالد ترامپ و ولادمیر پوتین در یکی ازمهمترین نشست‌های میان دو کشور در هلسینکی بر سر موضوعاتی چون سوریه و منطقه به بحث و تبادل نظر بپردازند. بنیامین نتانیاهو نخنست وزیر اسرائیل، از مدتها پیش تلاش‌های  بسیاری را برای هماهنگی این نشست انجام داده تا بتواند از نقش منطقه‌ای ایران و حضور در سوریه بکاهد. چرا که به شدت از حضور نیروهای محور مقاومت و شبه نظامیان شیعی در بلندیهای جولان و مرزهای فلسطین اشغالی هراس دارد.

در واقع یکی از خطوط قرمز اسرائیل مقابله با هرگونه حضور ایران و حزب الله در سوریه است. این مذاکرات در فضایی برگزار می شود که چند روز پیش رهبر معظم انقلاب پیامی استراتژیک را برای پوتین فرستاد و تحلیگران سیاسی این پیام را بی ارتباط با این نشست و برخی موضوعات منطقه‌ای نداستند.

در سال‌های اخیر  روسیه تبدیل به متحد منطقه‌ای ایران شده که در اکثر پروژه‌ها و ائتلافهای منطقه‌ای، رابطه نسبتاً عمیقی بین دو کشور ایجاد شده است. برخی از ناظران سیاسی معتقدند که آمریکا و اسرائیل درصدد تضعیف نقش ایران در منطقه و سوریه و تشویق و تحریک روسیه برای عبور از ایران و تغییر آرایش نظامی منطقه می‌باشند.

به نظر می‌رسد روسیه برای تثبیت و تحکیم نقش منطقه‌ای خودش در شرق و غرب آسیا باید پاسخ محکم و قاطع را به طرف آمریکایی صهیونیستی بدهد. سیاست بازگشت تحریم ها و افزایش تحریم‌ها و فشارهای جهانی به ایران به منظور کاهش توان موشکی در راستای تغییر رفتار ایران در سوریه و غلبه بر سیاستهای  محور مقاومت در این کشور است که ممکن است این محدودیتها نیز در آینده دامنگیر روسیه نیز شود.

لذا هرگونه توافق یا اجماع در هلسینکی که منجر به تضعیف یکی از متحدین این بلوک منطقه‌ای شود تأثیر مستقیم و غیر قابل جبرانی بر سایر متحدین این بلوک دارد.

پوتین باید گام محکمی در هلسینکی بردارد و آمریکا که قصد دارد دوباره به مسأله جهانی و کانون توجهات بین المللی بدل شود را ناکام گذارد. آمریکا در گام اول بدنبال تضعیف و خروج ایران از منطقه و در گامهای بعدی تسلط کامل بر سوریه و عبور از بشار اسد و در نهایت مهار روسیه در منطقه را در رأس سیاستهایش دنبال می‌کند.  

محسن صابر

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4