تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۷ - ۷:۰۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

چرا غرب در سوریه شکست می خورد؟

ترس از واکنش گروه‌های مقاومت علیه مواضع واشنگتن به خصوص رژیم صهیونیستی که بسیاری از زیرساختهایش به سهولت در معرض تهاجم قرار دارد.

به گزارش دانارضوی، وبگاه ضدایرانی ایران اینترنشنال نوشت: «عدم همراهی بسیاری از کشورهای اروپایی بر خلاف آن چیزی که آمریکا تصور می­کرد و از طرفی موضع قاطع روسیه و همراهی ایران و متحدینش باعث شد که ترامپ از تهدید و حمله به سوریه عقب‌نشینی کند.»

بر کسی پوشیده نیست که رئیس جمهور آمریکا برای متقاعد کردن عربستان و بسترسازی لازمه برای اخذ امتیازات اقتصادی بیشتر از این کشور دست به هر اقدامی می­زند. لذا هرگونه اقدام در منطقه غرب آسیا علاوه بر اینکه منافع آمریکا را می‌تواند تأمین کند، به دلیل وجود منافع مشترک میان ریاض و واشنگتن، برای سعودی‌ها هم که به دنبال رهبری در منطقه هستند، سودمند خواهد بود.

این موضوعی است که رئیس جمهور آمریکا به خوبی بر آن واقف است به همین دلیل در چند ماه گذشته شاهد بودیم که به این بهانه صدها میلیون دلار از عربستان دوشیده است.

آنچه مشخص است برگ حمله به سوریه در دستان ترامپ همانند برگ حمله به کره شمالی که با بمباران رسانه‌ای آغاز شد، بر اساس بررسی آنچه در رسانه‌ها منتشر می‌شود، تحولات در سطح عملیات روانی و رسانه‌ای دنبال می‌شود و عزم جدی در مقامات غربی به خصوص ترامپ برای حمله به سوریه دیده نمی شود و از این حیث به دلایل ذیل در سوریه شکست می‌خورد؛

۱- عدم همراهی برخی کشورهای عضو تروئیکای اروپایی، خصوصاً آلمان و کانادا که جزو اضلاع اصلی این تروئیکا می­باشند.

۲- ترس از واکنش گروه‌های مقاومت علیه مواضع واشنگتن به خصوص رژیم صهیونیستی که بسیاری از زیرساختهایش به سهولت در معرض تهاجم قرار دارد.

۳- با توجه به واکنش احتمالی روسیه و کشورهای همسو و متحد، احتمال راه­اندازی یک جنگ بزرگ در منطقه و تبدیل شدن به یک فاجعه بزرگ وجود دارد.

۴- با توجه به سوابق نامناسب آمریکا و عدم اعتماد به این کشور در منطقه و قانع نشدن افکار عمومی این احتمال ضعیف است.

۵- عدم همسویی و همگرایی میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس و خلأ ایجاد ائتلاف قدرتمند منطقه‌ای همراستا با این اقدام

به هر شکل با توجه به دلایل مذکور هرگونه حمله گسترده از سوی آمریکا و متحدانش تا حد زیادی بعید به نظر می‌رسد و می‌توان این حمله محدود و مقطعی آمریکا را به برای راضی نگه داشتن ریاض و حفظ وجهه خود دانست. ضمن این که آمریکا درصدد است تا نقش محوری ایران در سوریه را از طریق مذاکره با ترکیه و روسیه در سوریه بکاهد و در نهایت بشار اسد را برکنار نماید.

در حقیقت آمریکا درصدد است تا از طریق ایجاد ائتلاف منطقه‌ای از طریق رفع اختلافات میان کشورهای حاشیه خلیج فارس به خصوص عربستان و قطر بسترسازی مناسبی برای آینده سوریه ترسیم نماید. اما نگاه منفی افکار عمومی مردم منطقه به ایالات متحده و سابقه حضور نامناسب در عراق و افغانستان و سایر کشورها باعث شده تا این کشور برای پیاده سازی سیاستهایش با مشکلاتی مواجه شود و تجربه‌ ناموفقش در سوریه حاکی از این موضوع می­باشد.

محسن صابر

انتهای پیام/

 

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4