تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۶:۲۷ ذخیره فایل ارسال به دوستان

۷ چهره سیاسی عراقی برای کُرسی نخست وزیری از جمله «جعفر صدر»

یک منبع سیاسی مطلع مدعی شده است که ۷ چهره سیاسی عراقی شانس بیشتری را برای نخست وزیری این کشور دارند و علاوه بر «حیدر العبادی» نام «جعفر صدر» پسر عموی «مقتدی صدر» نیز به میان آمده است.

به گزارش دانارضوی، به نقل از الشرق الاوسط، یک منبع سیاسی مطلع از ۷ گزینه موجود برای نخست وزیری عراق خبر داده است.

بر اساس این خبر یک منبع سیاسی مطلع که خواست نامش فاش نشود تأکید کرده که ۷ چهره شانس بیشتری برای عهده دار شدن نخست وزیری عراق را دارند که «حیدر العبادی» نخست وزیر فعلی این کشور و رهبر ائتلاف النصر و رئیس دفتر سیاسی حزب الدعوه در صدر آنها قرار دارند.

وی همچنین تأکید کرده است که بعد از العبادی، «فالح الفیاض» مشاور امنیت ملی عراق و در همان سطح «قصی السهیل» رهبر پیشین در جریان صدر و معاون سابق رئیس پارلمان نیز بخت نخست وزیر شدن را دارند.

بر اساس این خبر «محمد شیاع السودانی» وزیر کار و امور اجتماعی و یکی از رهبران حزب «دعا» و از افراد نزدیک به جناح «خضیر الخزاعی» نیز از دیگر گزینه های موجود برای نخست وزیری عراق است.

این منبع گفت که جریان صدر نیز «علی دوای» استاندار فعلی نیسان را مطرح کرده بود که از این اقدام عقب نشینی کرده است و حالا نام «جعفر صدر» پسر عموی مقتدی صدر و پسر «محمد باقر صدر» رهبر شیعه عراق (که در سال ۱۹۸۰ به وسیله صدام اعدام شده بود) به میان آمده است.

شفق نیوز هم نسبت به این خبر واکنش نشان داده و نامزد شدن جعفر صدر از سوی جریان صدر را غیر قابل پیش بینی توصیف کرده است زیرا جعفر صدر بعد از پیروزی در انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۰ از طریق فهرست دولت قانون وابسته به «نوری المالکی» کار سیاسی را کنار گذاشته بود.

شفق نیوز به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که در صورتی که ائتلاف فتح بتواند ائتلاف بزرگتری را در پارلمان تشکیل دهد، «صالح الحسناوی» وزیر بهداشت پیشین عراق نیز از گزینه های جدی به شمار می رود و «ضیاء الاسدی» رئیس دفتر جریان صدر هم همین بخت را دارد.

کد خبر ۴۳۰۶۹۶۰
ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4