تاریخ : ۱۳۹۷/۰۳/۰۶ - ۶:۲۲ ذخیره فایل ارسال به دوستان

انتخابات پارلمانی عراق و جبهه مقاومت

یکی از ویژگی‌هایی که این انتخابات را متمایز از سایر انتخابات گذشته کرد، وجود ائتلاف‌های متعدد و فراگیر بود. در این انتخابات ۶۱ حزب در قالب ۲۷ ائتلاف وارد کارزار انتخاباتی شده و بیشتر شعارها رنگ و لعاب موضوعات اقتصادی و فساد بر تمرکز بر خود گرفت. ضمن این که در برخی ائتلاف‌ها افرادی با گرایش‌های دینی مخالف آن ائتلاف حضور داشتند و فهرست‌های فراطائفه‌ای با هدف رأی‌آوری حداکثری ائتلاف‌های مزبور انجام شد.

به گزارش دانارضوی، انتخابات پارلمانی عراق با مشارکت پایین ۴۵ درصدی در استان‌های این کشور برگزار شد که در مقایسه با انتخابات گذشته، یعنی سال ۲۰۱۴ نزدیک به ۱۷ درصد کاهش داشته است. مشارکت در انتخابات پارلمانی عراق در سال ۲۰۱۴ و سال ۲۰۱۰ نیز ۶۲ درصد بود. احزاب گوناگونی با گرایش‌های سیاسی متناقض از جریان‌های شیعی، سنی و کرد در این انتخابات مشارکت داشتند.

یکی از ویژگی‌هایی که این انتخابات را متمایز از سایر انتخابات گذشته کرد، وجود ائتلاف‌های متعدد و فراگیر بود. در این انتخابات ۶۱ حزب در قالب ۲۷ ائتلاف وارد کارزار انتخاباتی شده و بیشتر شعارها رنگ و لعاب موضوعات اقتصادی و فساد بر تمرکز بر خود گرفت. ضمن این که در برخی ائتلاف‌ها افرادی با گرایش‌های دینی مخالف آن ائتلاف حضور داشتند و فهرست‌های فراطائفه‌ای با هدف رأی‌آوری حداکثری ائتلاف‌های مزبور انجام شد.

اما مهمترین مسئله راهبردی در این انتخابات ورود گروه‌های مقاومت به عرصه انتخابات بود که با پیروزی احزاب شیعی در انتخابات به پایان رسید. در واقع ائتلاف‌های وابسته به جریان شیعه حایز اکثریت کرسی‌های پارلمان شدند و احزاب سنی و کردی نتوانستند کرسی‌های قابل توجهی را در مجلس به دست آورند.

در واقع تشدد زیاد در لیست کردها و اهل سنت و برخی مشکلات داخلی اهل سنت باعث شد تا ائتلاف‌های آنها موفقیت چندانی کسب نکنند. ضمن اینکه دخالتهای کشورهای حامی اهل سنت نظیر عربستان و امارات و تنش‌هایی که بین عربستان با قطر و ایران وجود دارد مانع از رأی آوری آنان شد.

اما جریان‌های کردی نیز با توجه به شکست همه‌پرسی در کردستان عراق، از ابتدا این موضوع مطرح بود که احزاب وابسته به حزب دموکرات با کاهش آرا نسبت به گذشته مواجه خواهند شد.

به هرشکل ائتلاف سائرون ۵۴ کرسی پارلمان، فتح ۴۷ کرسی، نصر ۴۲ و دولت قانون ۲۵ کرسی و حکمت ۱۹ کرسی پارلمان را کسب کردند.

نگاهی به نتایج انتخابات نشان می‌دهد، جریان سائرون وابسته به مقتدی‌صدر توانسته نسبت به دیگر ائتلاف‌ها و همچنین دوره‌های قبلی مجلس رأی بیشتری کسب کند. در واقع ائتلاف سائرون متشکل از طیف مختلفی از صدری‌ها، ناسیونالیست‌ها و کمونیست‌ها با طرح شعارهای مبارزه با فساد و «آزموده را آزمودن خطاست» توانست بخش اعظم رأی مخاطبین را بدست بیاورد ضمن اینکه حضور چهره‌های جدید در ائتلاف سائرون، حضور نیروهای جوان در فهرست صدر و تأکید بر ناسیونالیسم(استقلال و ملی‌گرایی) و هویت عربی از عوامل مهمی در رأی‌آوری افراد وابسته به ائتلاف بود.

رویکرد جبهه مقاومت

از آنجایی که هیچ یک از احزاب شیعی، سنی و حتی کردی نتوانستند اکثریت کرسی‌های پارلمان را به دست آورند، در نتیجه دولت آینده عراق دولتی ائتلافی و مبتنی بر ائتلاف‌های متعدد است.

محور مقاومت تأکید بر برگزاری انتخابات آزاد و سالم داشت و معتقد است نتیجه بر اساس خواست و مطالبه مردم عراق شکل می‌گیرد، لذا اینکه کدام گروه و جریان درصدر باشد و اینکه چه گروهی فاتح انتخابات شده و یا دخالت در انتخابات داشته باشد در دستور کار این محور نبود. در واقع با نتیجه ای که در انتخابات عراق رقم خورد جبهه مقاومت خود را برنده و پیروز انتخابات می داند، چرا که ائتلافهای پیروز همه استکبار‌ستیز و مانع دخالت آمریکا در کشورشان هستند.

ضمن این که مقتدی‌صدر که ائتلافش بیشترین رأی را دارد در مواضعی اعلام کرده، این ائتلاف با تمام ائتلاف‌های موجود برای تشکیل دولت آینده مذاکره خواهد کرد.

با توجه به آرای مردم می‌توان این گونه استنباط کرد که همه مردم عراق از طیف‌های مختلف سیاسی خواهان بهبود و تغییر در وضع موجود هستند. مهمترین امتیاز انتخابات عراق این است که جریان‌های شیعی پیروز اصلی انتخابات است.

هیچ فراکسیون و ائتلافی نتوانسته است حداکثر رأی را کسب نماید، در نتیجه به طور تنهایی نیز نمی‌تواند دولت یا کابینه را تشکیل دهد و این یعنی نشستن ائتلافها به دور یک میز و اتخاذ تصمیم جمعی بر اساس سیاستهای مشترک همه گروه‌ها و سلیقه‌های سیاسی.

رویکرد جبهه مقاومت تقویت و حمایت از همه احزاب شیعی در عراق است. با توجه به وضعیت داخلی عراق، بی‌ثباتی و درگیری با داعش و اوضاع نابسامان اقتصادی این کشور انتظار می‌رود همه گروه‌های پیروز در سایه آرامش و بدور از اختلافات سیاسی برای حمایت محور مقاومت، زدودن تروریسم، بیرون راندن آمریکا و تقویت عراق واحد گام بردارند.

رصد

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4