تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۱۱ - ۷:۲۱ ذخیره فایل ارسال به دوستان

تجاوز صهیونیست ها به سوریه و چند نکته

هدف اسرائیل در انجام حملات متعدد به پایگاه‌های سوریه، تحریک محور مشترک مقاومت و ایجاد درگیری در سوریه است تا بتواند ایران و روسیه را وادار به واکنش نماید.

دانارضوی، محسن صابر/ در اواخر قرن بیستم (سال ۱۹۷۳) که جنگ‌ شش روزه بین اعراب با اسرائیل درگرفت، اسرائیل به صورت غافلگیرانه به برخی از کشورهای عربی حمله کرد، ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت امریکا در حمایت از اسرائیل گفت هرگونه تهدید کشورهای منطقه علیه اسرائیل با واکنش اتمی آمریکا مواجه خواهد شد.

ترامپ هم مانند اسلاف خود حمایت­های همه جانبه­ای از رژیم صهیونیستی به عمل آورده است. او با وجود مخالفت‌های گسترده منطقه‌ای و جهانی قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی  به رسمیت می­شناسد. ترامپ همچنین از وزارت خارجه آمریکا خواست تا مقدمات انتقال سفارت آمریکا از تل­آویو به بیت­المقدس را فراهم کند. دان محافی» معاون سیاستگذاری مرکز مطالعات کنگره آمریکا، نیز درخصوص تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا از تل­آویو به بیت­المقدس دور تازه­ای از حوادث در منطقه را پیش­بینی کرد.

به نظر می‌رسد حمایت همه جانبه ترامپ از اسرائیل یعنی بروز دور تازه­ای از خشونت­ها در منطقه و قرار گرفتن برخی کشورها در مقابل آمریکا و دور شدن صلح و آرامش از منطقه غرب آسیا.

با این اوصاف، شرایط برای ایجاد یک بحران و درگیری در منطقه محیا می‌شود و به همین بهانه ارتش سوریه که در حال مبارزه با داعش و گروه‌های مختلف تروریستی است برای چندین بار طی یک ماه توسط ارتش اسرائیل مورد تهاجم قرار می­گیرد و باعث شهادت نیروهای نظامی سوری و ایرانی می‌شود. در واقع اسرائیلی‌ها با انجام حملات متعدد به پایگاه‌های سوریه، درصدد تحریک ایران و واکنش برای ایجاد یک درگیری گسترده در منطقه هستند.

براساس بند چهار ماده دو منشور سازمان ملل متحد، اقدامات تجاوزکارانه اسرائیل در سوریه محکوم است و حق شکایت برای سوریه و هم‌پیمانانش از اسرائیل محفوظ است. چرا که این تجاوز، از نظر عرف و قانون بین‌المللی برای کشور در حال جنگ و بحران داخلی نهی شده است.

به هر شکل، تداوم حملات محور غرب به سوریه و عدم اعتراض و پاسخگویی نهادهای قضایی بین‌المللی به این جنایات، باعث تضعیف و سلب اعتماد عمومی از نظام جهانی و حقوق بین‌المللی می­شود. در واقع دبیرکل سازمان ملل وظیفه دارد حملات اسرائیل به سوریه را پیگیری کند و دولت روسیه نیز به عنوان متحد سوریه که در این کشور حضور دارد باید این موضوع را با اولویت یک در دستور کار شورای امنیت قرار دهد.

 

هدف اسرائیل در انجام حملات متعدد به پایگاه‌های سوریه، تحریک محور مشترک مقاومت و ایجاد درگیری در سوریه است تا بتواند ایران و روسیه را وادار به واکنش نماید و اقدام عملی انجام دهد و از این طریق زمینه یک درگیری گسترده در سوریه فراهم شود. صهیونیستها درصددند تا با ایجاد یک درگیری با ایران حضور امریکا در سوریه را دائمی کنند و مانع از خروج امریکایی‌ها از سوریه شوند. هرچند که معمولاً ایران نسبت به تعرضات کشورهای غربی در سوریه درک و تحلیل مناسبی داشته است؛ اما ضروری است که روسیه و ایران بعنوان دو شریک راهبردی نسبت به حملات صورت گرفته هوشیارانه و با حساب عمل کنند.

محسن صابر

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4