تاریخ : ۱۳۹۷/۰۲/۰۵ - ۱۴:۵۶ ذخیره فایل ارسال به دوستان

منت کشی ظریف از آل‌سعود در نیویورک

وزیر خارجه کشورمان در نیویورک و در شورای روابط خارجی آمریکا به شکلی صبحت کرده است که نشان از خفت دیپلماسی ایران در مقابل با عربستان سعودی است و به نحوی ایران را مشتاق مذاکره با آل سعود نشان می‌دهد.

به گزارش دانا رضوی، «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران در نشست شورای روابط خارجی آمریکا اظهارات تأسف برانگیزی را بیان کرده است. همزمانی این اظهارات منفعلانه با یاوه گویی های ترامپ و گستاخی کشورهای اروپایی عضو ۱+۵ درباره قدرت منطقه‌ای ایران، در حالی است که دولت آقای روحانی همواره مدعی است که به زبان دیپلماسی مسلط است!

ظریف در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفت:

«ما خیلی درباره یکدیگر صحبت می‌کنیم، به خصوص وقتی به اینجا می‌آییم. همسایگان ما، به طور خاص عربستان سعودی، می‌خواهد این تصور را ایجاد کند که ما یک تهدید موجودیتی هستیم.»

این بود تسلط به زبان دیپلماسی؟!

وی در ادامه گفت:

«من درباره منطقه خودمان صحبت می‌کنم. ما باید اول به کمبود مذاکره رسیدگی کنیم. ما بارها در خفا و پنهان درخواست مذاکره منطقه‌ای داده‌ایم. نه ایران و نه عربستان سعودی نمی‌توانند هژمون منطقه ما باشند. این یک واقعیت است و باید آن را بپذیریم. هرقدر هم که ناراحت‌کننده باشد، اما هیچ‌یک از ما نمی‌توانیم هژمون جدید منطقه باشیم.»

ظریف به صراحت اعلام کرده است که «بارها در خفا و پنهان از آل سعود درخواست مذاکره منطقه‌ای داشته است».

متاسفانه وزیر امور خارجه کشورمان اصرار دارد که ایران را در جایگاه متهم نشان داده و از موضع ضعف و انفعال، موضوعات دیپلماتیک را بیان کند!

این رفتار تحقیرآمیز در حالی است که رژیم آل‌سعود در سال‌های اخیر جنایات متعددی را مرتکب شده است.

هموطنانمان هنوز جنایت آل سعود در منا- سال ۹۴- را فراموش نکرده است. جنایتی که به شهادت حدود ۶۰۰ زائر ایرانی منجر شد. سعودی‌ها در آن مقطع به سبب دیپلماسی بسیار ضعیف دولت روحانی، در رفتاری گستاخانه حتی به ظریف در مورد فاجعه منا اجازه ملاقات هم ندادند.

متاسفانه تا به امروز نیز دولت روحانی هیچ اقدام شایسته‌ای درباره احقاق حق خانواده‌های شهدای فاجعه منا انجام نداده است. افکار عمومی هنوز زانو زدن ظریف در مقابل امیر کویت برای صدور ویزا برای سفر هیئت ایرانی به عربستان و عدم صدور ویزا برای وزیر فرهنگ دولت یازدهم را فراموش نکرده است.

ظریف در زمستان سال ۹۴ و در اوج گستاخی‌های آل سعود، وزیر خارجه این رژیم-عادل الجبیر- را دوستِ خود خطاب کرد و با افتخار! گفت که «۵۰۰ زائر ما در مراسم حج کشته شدند اما ما روابط خود را قطع نکردیم حتی روابط خود با عربستان را کاهش هم ندادیم!».

حال از آقای ظریف باید پرسید که نادیده گرفتن جنایات پرشمار آل سعود- از فاجعه منا تا کشتار زنان و کودکان بی گناه در یمن- و منت کشی از رژیم جنایتکار آل سعود برای گرفتن وقت ملاقات، نشان دهنده تسلط بر زبان دیپلماسی است؟! منافع هموطنانمان و مردم منطقه در کجای این دیپلماسی رعایت شده است؟!

آقای ظریف، ایران تروریست‌ها را نابود کرده است، نه منطقه را!

ظریف در ادامه اظهارات تأمل برانگیز خود در شورای روابط خارجی آمریکا گفت:

«باید به دنبال منطقه‌ای قدرتمند باشیم، نه دنبال قدرتمندترین بودن در این منطقه. ما برای مستثنا کردن یکدیگر و تبدیل شدن به قدرتمندترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم. باید این روند را متوقف کنیم. به شما می‌گویم که ایران آماده این کار است».

متاسفانه وزیر خارجه کشورمان در اظهارنظری ناپخته و نادرست، ایران را در جایگاه متهم نشانده و مدعی شده است که «جمهوری اسلامی ایران منطقه را نابود کرده»!

با کمال تأسف باید گفت که این اظهارنظر دقیقاً تکرار ادعاهای بی اساس آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی ایران است.

بله، آمریکا و همپیمانان اروپایی‌اش و رژیم آل سعود – که به گاو شیرده ترامپ- مشهور شده است، به دلیل شاهکار محور مقاومت به فرماندهی حاج قاسم سلیمانی در شکستن کمر داعش، بارها با عصبانیت مدعی شده‌اند که ایران، منطقه را نابود کرده است.

آقای ظریف، جهت اطلاع، ایران تروریست‌ها را نابود کرده است، نه منطقه را!

مقامات دولت بارها از رویکرد غلط و خسارت آفرین «منطقه قدرتمند بجای قدرت منطقه‌ای» سخن گفته‌اند. رویکردی که بر کاهش حمایت از متحدان استراتژیک منطقه‌ای و گفت‌وگوی بی‌پشتوانه با کشورهای مرتجع منطقه تاکید دارد. این در حالی است که آمریکا و کشورهای مرتجع منطقه آشکارا از تروریست‌ها حمایت کرده و از لزوم کشاندن ناامنی به داخل ایران می‌گویند.

برجام منطقه‌ای، از چاله به چاه!

متاسفانه آقای ظریف در نشست شورای روابط خارجی آمریکا، با تاکید بر «منطقه قدرتمند بجای قدرت منطقه‌ای» و دیگر اظهارات مشابه، بر طبل برجام منطقه‌ای (برجام ۲) کوبیده است!

این در حالی است که مقامات دولت به صراحت اعلام کرده‌اند که برجام هسته‌ای (برجام ۱) هیچ دستاوردی برای کشورمان در پی نداشته است.

مهرماه ۹۶ ظریف اذعان کرد که «به دلیل پابرجاماندن تحریم‌ها حتی نمی‌توانیم یک حساب بانکی در انگلیس باز کنیم» زمستان ۹۶ نیز عراقچی در اندیشکده چتم هاوس در انگلیس گفت که: «ایران برجام را داستانی موفق نمی‌داند چرا که از آن بهره‌مند نشده و تحریم‌ها برداشته نشده است» و در اواخر سال ۹۶ نیز فرودگاه آلمان در اقدامی توهین‌آمیز از ترس تحریم‌های آمریکا، از سوخت‌رسانی به هواپیمای حامل آقای ظریف خودداری کرد.

در روزهای گذشته نیز روحانی در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت، نکات قابل تأملی درباره نحوه نقل و انتقال ارز به کشور بیان کرد. روحانی در این نشست گفته بود: «نمی‌خواهم به صراحت نکاتی را بگویم، ممکن است برای بعضی‌ها خوشایند نباشد. من از سیستم ارز در گذشته چهار سال ناراضی بودم از سیستم فعلی هم خیلی خشنود نیستم. ما باید به سیستم سوم برسیم. چهار سال گذشته می‌رفتیم با گرفتاری فراوان اسکناس تهیه می‌کردیم در هواپیما می‌گذاشتیم، بیمه می‌کردیم در فرودگاه با ماشین مسلح ارز را در بانک مرکزی می‌آوردیمصبح چند گونی دلار را به صرافی‌ها می‌دادیم، صرافی‌ها هم خداوند عاقبت همه ما را به خیر کند. چطور تقسیم می‌کردند و به کی می‌دادند جنس‌هایی هست در میوه فروشی وقتی پرتقال می‌آید میوه‌های خوب را زیر می‌گذارد و می‌گوید قبلاً فروختم، پرتقال خوب زیر می‌ماند برای از ما بهتران.»!

این اظهارنظر رئیس جمهور در حالی است که یکی از انتظارات اصلی در برجام، لغو تحریم‌های بانکی بوده است که متاسفانه همانند دیگر تعهدات طرف مقابل، هیچ گاه اجرا نشد.

در حال حاضر یکی از چند طرف قرارداد (آمریکا) کلاهبرداری کرده است. دیگر طرف‌ها (کشورهای اروپایی ۱+۵) نیز که کنار آن راهزن بوده‌اند، برخلاف تعهد، کمترین اعتراضی به کلاهبردار نمی‌کنند هیچ، بلکه از مالباخته (ایران) می‌خواهند اگر سلاح و چماقی برای دفاع از خود دارد (توان موشکی و قدرت منطقه‌ای)، در فرآیند مذاکره‌ای جدید، آن را هم واگذار کند!

آقای ظریف، سران سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان با گستاخی اعلام کرده‌اند که برای حفظ برجام، ایران را تحریم خواهند کرد. این چه توافق برد-بردی است که طرف مقابل برای حفظ آن، تحریم‌ها را افزایش می‌دهد؟!

زمزمه برجام منطقه‌ای از سوی دولتمردان، در حقیقت افتادن از چاله به چاه است. آقای ظریف، برجام ۱ حتی باک هواپیمایتان را هم پر نکرد، برجام ۲ پیشکش!

انتهای پیام/

ارسال دیدگاه

تبلیغات شما 1
تبلیغات شما 2
تبلیغات شما 3
تبلیغات شما 4