گروه: گزارش
ساعت: ۱۶:۲۴ منتشر شده در مورخ: آذر ۳۰ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 1738
آخرین تحولات میدانی و سیاسی سوریه؛
ادلب در آستانه رویارویی بزرگ گروه‌های تروریستی است.

به گزارش دانا رضوی، به همراه آزادسازی حلب، سوالات بی شمار و بسیار مهمی مطرح گردید، اما در بین در میان دو سوال بیش از سوالات دیگر مهم نشان می داد: اول آنکه بحران سوریه از این پس وارد چه مرحله ای خواهد شد و دوم چه سرنوشت در انتظار گروه های مسلح و تروریستی خواهد بود؟

تشدید درگیری ها و ادامه جنگ نیابتی
برخی از تحلیلگران مانند «غالب قندیل» بر این باور است، بر هم خوردن معادلات میدانی و موازنه های قوا در سوریه، محور ضد سوری به رهبری آمریکا را به تکاپوی بیشتر برای بازگرداندن اوضاع به شکل سابق آن، علی رغم پایین بودن احتمال موفق بودن این اقدامات، وادار خواهد کرد. بالطبع «داعش» اولین گزینه و گروه های تروریستی مورد حمایت ترکیه گزینه های بعدی هستند، لذا ظرف روزها و هفته های آینده باید در انتظار تشدید اوضاع در برخی از جبهه های عملیاتی و افزایش عملیات های تروریستی و انتحاری به ویژه در مناطق تحت کنترل نظام با تمرکز بر هدف گرفتن غیر نظامیان باشیم که نمونه آن طی روزهای گذشته در دمشق رخ داد.
نتیجه ادامه حمایت ها و تحریکات آمریکایی – ترکی – سعودی ادامه چالش ها و پیچیدگی های حاکم بر بحران سوریه بعد از آزادسازی حلب است، در این بین آزادی حلب راه و زمان رسیدن به پیروزی را نزدیک ‌تر می ‌کند.
محور ضد سوری در مرحله پیش رو تمامی توان و نیروی ذخیره خود را برای جلوگیری از خیزش دولت سوریه یا دست ‌کم مانع‌ تراشی در این روند بکار خواهد بست و در این راه بر ادامه روند فرسایش دولت سوریه تمرکز ویژه خواهد کرد. حملات داعش و جبهه النصره و دیگر گروه‌ های تروریستی مورد حمایت ترکیه به شهرهای «تدمر»، در استان حمص در راستای این رویکرد جدید قابل ارزیابی است.
بنابراین بعد از آزادسازی حلب درگیری ‌ها مانند قبل ادامه پیدا خواهد کرد، جنگ نیابتی منطقه‌ ای از سوی دولت ‌های متعدد در منطقه و خارج از آن دنبال خواهد شد.
کانون های آتی بحران
مهمترین عرصه‌ های عملیاتی این گروه‌ ها در مرحله آتی سوریه، عراق، یمن و لیبی خواهد بود، در حالی که در تمامی این عرصه‌ ها استراتژی هدف قرار دادن یک یا چند کشور همجوار نیز دنبال خواهد شد. در این بین تمرکز بر دو کشور سوریه و عراق خواهد بود که در تیررس طرح «خاورمیانه بزرگ» آمریکا و گزینه های اول تجزیه و تقسیم در این طرح هستند.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
آنچه از حلب شرقی برجای مانده
بنابراین اذعان آمریکایی ها به شکست گروه های تروریستی در حلب به معنای یاس و ناامیدی یا تسلیم شدن واشنگتن در برابر سوریه و محور مقاومت نیست، چون با وجود این شکست ها، به حمایت از این گروه ها در سایر مناطق و عرصه‌ های عملیاتی سوریه و عراق برای پیگیری جنگ نیابتی علیه دمشق و بغداد ادامه خواهد داد.
آیا اقدام جنگنده ‌های آمریکایی در موشک باران برخی مواضع به ویژه بیمارستان شهر القائم در مرز بین سوریه و عراق، چند روز بعد از آن حمله جنگنده‌ های آمریکایی به مواضع نیروهای عراقی در نزدیکی موصل، بمباران مواضع ارتش سوریه در شهر دیر الزور توسط نیروی هوایی آمریکا، حمله هم زمان آمریکا و داعش از پنج محور در حومه شرقی حمص به شهر تدمر و یا اقدام ترکیه در تقویت نظامیانش حوالی شهر «الباب»، واقع در ریف شمالی حلب، همه و همه با هدف حمایت از گروه تروریستی داعش صورت نگرفت؟
چالشی به نام ایران و روسیه
در این میان نباید حضور ایران و روسیه در سوریه و پیامدهای این حضور برای محور ضد سوری به خصوص رژیم اسرائیل را از یاد برد. حضوری که مهمترین محرک آمریکا و رژیم صهیونیستی در ادامه بحران سوریه تا تحقق خواسته های مورد نظرشان است. تمام آنچه گفته شد، تاکید می کند، جنگ نیابتی در منطقه استمرار خواهد داشت و هیچ نهایی در کوتاه مدت برای آن قابل تصور نیست.
حلب راه رسیدن به راه حل مسالمت آمیز
در مقابل این دیدگاه روس ها نگرش دیگری به آزادسازی حلب دارند. در این راستا، هفته گذشته وزارت دفاع روسیه با انتشار بیانیه ای ضمن اعلام ادامه عملیات نظامی در حلب تا ریشه کن سازی آخرین کانون ها و هسته های تروریسم، تاکید کرد که آزادی حلب شرایط مناسبی را برای دستیابی به راه حل مسالمت آمیز برای بحران سوریه هموار خواهد کرد؟
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 سناریوهای صهیونیستی پسا حلب
سناریوهای صهیونیستی
در این بین تحلیلگران رژیم صهیونیستی از جمله «آیال زیسر»، کارشناس مسائل منطقه و بحران سوریه نیز در پی انتشار خبر آزادسازی حلب، برای دوره حلب بدون تروریسم و مرحله جدید پیش روی بحران سوریه سه سناریو ارائه دادند.
– سناریو اسپانیایی: براساس این سناریو جنگ در سوریه پایان خواهد یافت و نظام سوریه پیروز میدان خواهد بود و یا دستکم بر مناطق راهبردی و حیاتی کشور از دمشق تا حلب در شمال و از دمشق تا سواحل دریای مدیترانه در غرب سیطره خواهد داشت.
در ادامه اسد تلاش خواهد کرد، باقی مانده مناطق سوریه را به دولت مرکزی ملحق و آنها از سیطره گروه های مسلح خارج کند. در این شرایط شاهد تضعیف قدرت و کارآمدی گروه های مسلح خواهیم بود.
– سناریو افغانستانی: در این سناریو بحران در سوریه و درگیری های جاری در آن با روند و قدرت تخریب متغییر ادامه خواهد یافت، به ویژه اگر شاهد به قدرت رسیدن مجدد بشار اسد، در انتخابات آتی ریاست جمهوری سوریه با کمک ایران و روسیه باشیم.
– سناریو لیبی: در این سناریو فروپاشی ساختار و چارچوب دولت مرکزی سوریه پیش بینی شده است که در چنین وضعیتی روند درگیری ها و ریخته شدن خون ها به ویژه با تضعیف دستگاه نظامی و فروپاشی ارتش و نیروهای مسلح روند سریع تر و شدیدتری به خود می گیرد.
در این سناریو، مناطق و استان های سوریه توسط گروه های مختلف تروریستی تصرف و اشغال می شود. زیسر چنین سناریویی را با وجود حضور تاثیر گذار ایران و روسیه و حمایت همه جانبه و مستمر از نظام سوریه بسیار ضعیف و غیر محتمل می داند.
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
حضور نظامیان آمریکایی در مناطق کُردنشین شمال سوریه

به اعتقاد این کارشناس اسرائیلی در آستانه پایان ششمین سال بحران دو گزینه پیش روی سوریه وجود دارد:

یک: موازنه قوای طرف های درگیر در بحران و عدم توانایی در رقم زدن سرنوشت درگیری های جاری در سوریه، آنها را به پایان دادن جنگ وادار خواهد کرد.
دو: ادامه جنگ و نبردها در سوریه با تمرکز بر این رویکرد که آنچه در عرصه میدانی سوریه جریان دارد، رویارویی طرف های سوری نیست، بلکه رویارویی قدرت های جهانی و منطقه ای است.
با توجه به آنچه گفته شد، مهمترین تحولات میدانی هفته اخیر سوریه مورد ارزیابی و بررسی قرار می گیرد.

**تحولات میدانی**
فرودگاه نظامی t 4 دومین هدف پس از تدمر
پس از حملات گروه های تروریستی از جمله گروه تروریستی تکفیری «جبهه النصره» به شهر «تدمر» روزهای اخیر فرودگاه نظامی t 4 آماج حملات تروریست های تکفیری قرار داشت. در این راستا، شامگاه شنبه صدها تکفیری وابسته به النصره و داعش عملیاتی سنگینی را از محور جنوبی، برای اشغال این فرودگاه در شرق استان حمص و حومه شهر تدمر آغاز کردند. در این عملیات تروریست‌ ها بر خلاف حملات شب گذشته که با خودروهای انتحاری به فرودگاه حمله کرده بودند، از تانک های انتحاری استفاده کردند که با رصد دقیق خط سیر آنها، قبل از رسیدن به فرودگاه منهدم شدند.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 موقعیت فرودگاه تی t 4 در استان حمص

به موازات حمله از محور جنوبی، محورهای شمالی و شرقی نیز شاهد حملات همه جانبه النصره و داعش برای تصرف فرودگاه نظامی t 4 بود که با هوشیاری نیروهای مقاومت دفع شد.

تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 موقعیت شهرک القریتین در استان حمص
شهرک «القریتین» هدف بعدی
شاید بتوان گفت، مهمترین هدف از حملات النصره و داعش در استان حمص شهرک «القریتین»، واقع در ریف جنوبی استان حمص است، به نحوی که بدون تصرف القریتین تصرف تدمر و فرودگاه نظامی t 4 نیز بی معنا خواهد بود.
در خصوص اهمیت شهرک القریتین و هدف داعش و النصره از اشغال آن، باید گفت که این شهرک در ۸۵ کیلومتری شهر حمص، مرکز استان حمص، ۱۶۰ کیلومتری جنوب غرب شهر تدمر و ۱۱۰ کیلومتری دمشق، پایتخت سوریه قرار دارد و حلقه ارتباطی مناطق فوق الذکر به خصوص دمشق با منطقه القلمون از محور جنوبی است.
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 اعزام تجهیزات و نیروهای کمکی برای مقابله با حملات داعش و جبهه النصره در تدمر
به این ترتیب، گروه های تروریستی تلاش دارند، با گشودن راهی به منطقه القلمون راه های امداد و کمک رسانی جدیدی برای خود افتتاح کنند. این راه ها از شرق به بیابان شام و مرزهای عراق و از غرب به ارتفاعات عرسال در لبنان منتهی می شود، علاوه بر اینکه امکان سیطره بر بزرگ راه های بین المللی که استان های جنوبی و شمالی سوریه را به یکدیگر مرتبط می کند، نیز فراهم می گردد، در این حالت این امکان برای این گروه ها فراهم می شود تا دمشق را از محورهای شمالی و شمال شرقی تحت فشار قرار دهند و راه های زمینی ارتباط دهنده دمشق با مرکز، ساحل و حلب را قطع کنند.
با چنین هدفی گروه های از تروریستی تکفیری وابسته به النصره و داعش حمله به شهرک القریتین از محور شمال شرقی و با هدف تصرف ارتفاعات «الفرس» را آغاز کردند که نیروهای سوری مستقر در منطقه با سلاح دوشکا موفق شدند تمامی تروریست‌ها را به هلاکت برسانند.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 اهالی کفریا و فوعه در انتظار خروج از این دو شهرک
از سرگیری عملیات خروج تروریست ها مشروط شد
به نظر می رسد، اجرای توافقات صورت گرفته بین ارتش سوریه با گروه های مسلح تروریستی در شرق حلب، همچنان با موانعی همراه است که موجب شده، وزارت آشتی ملی سوریه هرگونه خروج افراد مسلح و خانواده هایشان از حلب شرقی را منوط به خروج ساکنان بیمار و مجروح شهرک های شیعه نشین و در محاصره «فوعه» و «کفریا»، واقع در ریف شمالی ادلب و مبادله اسرا و پیکرهای در اسارت رزمندگان مقاومت و نیروهای سوری نزد گروه های تروریستی کرد.
وزارت آشتی ملی سوریه دلیل این شرط را طفره رفتن گروه های تروریستی از اجرای ۲ بند اخیر توافق عنوان و در بیانیه ای اعلام کرد: هم زمان با ورود کاروان اتوبوس های انتقال افراد مسلح و خانواده هایشان به محله های شرق حلب می بایست کاروان اتوبوس های انتقال ساکنان بیمار و مجروح فوعه و کفریا وارد این دو شهرک شود و تا قبل از خروج آخرین اتوبوس حامل بیماران و مجروحین فوعه و کفریا، اتوبوس های حامل  افراد مسلح اجازه خروج از شرق حلب نخواهند داشت.
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 اهالی کفریا و فوعه در انتظار خروج از این دو شهرک

اما شرط مهم دیگر دولت سوریه برای خروج عناصر مسلح از شرق حلب، بازرسی اتوبوس های حامل تروریست ها آن هم توسط سازمان صلیب سرخ جهانی و هلال احمر سوریه بود. چون پس از خروج اولین گروه از عناصر مسلح از شرق حلب آشکار شد که تروریست ها بسیاری از اسناد، مدارک، سامانه ها و دستگاه های اطلاعاتی و مخابراتی و حتی مهمات و تسلیحات نظامی را با خود از حلب خارج کرده اند.

اما این پایان کار نبود، چون بنا به اذعان یکی از سرکرده های ارشد «جبهه النصره» که با اولین گروه از تروریست ها از شرق حلب خارج شده بود، افشا کرد که بیش از هشتاد درصد از اسرای جبهه النصره با اتوبوس هایی که بخشی از افراد مسلح را از حلب منتقل کردند، به صورت قاچاق از این شهر خارج شدند.
بعد از ظهر روز شنبه درحالی کاروانی شامل چندین دستگاه اتوبوس برای خارج کردن عناصر مسلح و خانواده هایشان وارد منطقه «الراموسه» شدند که روز جمعه پس از تیراندازی تروریست ها به سوی گذرگاه الراموسه، ارتش سوریه با بیان اینکه این اقدام نقض آشکار آتش بس شمرده می شود، عملیات خروج عناصر مسلح از شرق حلب را متوقف و وزارت دفاع روسیه نیز اعلام کرد که ارتش سوریه عملیات خود برای باز پس گیری مناطق تحت تصرف تروریست ها در شرق حلب را ادامه می دهد. درپی اعلام این خبر کاروانی که حامل بیش از ۹۰۰ تروریست و در حال خروج از حلب بود، به منطقه تحت اشغال تروریست ها بازگشت.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 اتوبوس ها در حال انتقال عناصر مسلح از شرق حلب
جدیدترین خبرها از فوعه و کفریا به نقل از منابع خبری معارضان سوری حکایت از آن دارد که گروه تروریستی تکفیری «جبهه فتح شام» یا همان جبهه النصره مانع ورود اتوبوس ها به دو شهرک شیعه نشین فوعه و کفریا در شمال ادلب می شود. همچنین عنوان شده پنج اتوبوس از ۵۱ اتوبوس هلال احمر سوریه که بعد از ظهر یک شنبه درصدد ورود به شهرک ‌های فوعه و کفریا بودند، در درگیری بین دو گروه احرار الشام و جبهه النصره دچار آتش سوزی شدند.
مجروحان و بیماران در فوعه و کفریا در انتظار خروج از محاصره دو ساله ائتلاف تروریستی تکفیری جیش الفتح مورد حمایت ترکیه هستند. اوضاع انسانی در فوعه و کفریا در نتیجه محاصره و حملات خمپاره ای و راکتی روزانه تروریست ها به محله های این ۲ شهرک بسیار وخیم است. روزانه ده ها نفر از اهالی در اثر این حملات کشته و زخمی می شوند، علاوه بر اینکه تنها بیمارستان این شهر نیز در حملات تروریست ها کاملا از کار افتاده است. اهالی این دو شهرک با کمبود شدید غذا، دارو و دیگر مایحتاج اساسی معیشت خود مواجه هستند و بیش تر کمک های بشر دوستانه نیز حتی در برابر چشم نمایندگان سازمان ملل به دست تروریست هایی که این ۲ شهرک را در محاصره دارند، سرقت و غارت می شود.
از سوی دیگر، درحالی مقرر شده ۱۲۰۰ نفر از اهالی بیمار و مجروح فوعه و کفریا خارج شوند که برآوردهای اولیه نشان می دهد، ۵ هزار نفر به درمان و مداوای فوری و خروج از این دو شهرک نیاز مبرم دارند.
جدیدترین گزارش ها از خروج ۱۰ دستگاه اتوبوس حامل ۵۰۳ نفر از اهالی این دو شهرک صبح روز دوشنبه خبر می دهد.

جنگ رسانه ای و تبلیغاتی علیه حلب
هم زمان با آزادسازی حلب، دستگاه های تبلیغاتی و رسانه ای وابسته به حامیان تروریست های داعش، جبهه النصره و دیگر گروه های سازمان یافته تروریستی تیم های متخصصی را برای انتشار گزارش ها و تصاویر کذب و فیلم های ساختگی به کار گرفته اند تا اینگونه وانمود کنند که ارتش سوریه و متحدانش در شرق حلب مرتکب قتل عام و جنایات غیرانسانی شده اند.

دستگاه های تبلیغاتی وابسته به رژیمی آل سعود همچنین تصاویر، گزارش ها و فیلم های ساختگی خود درباره وقوع جرایم جنگی سوریه در حلب را در اختیار خبرگزاری ها و تلویزیون های غربی قرار داده اند و با نشان دادن تصاویری از زنان و کودکان کشته شده مردم را به بهانه های انسانی به جنگ طائفه ای تحریک می کنند.
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 نمونه از جنگ روانی – رسانه ای محور ضد سوری در حلب
روی تصاویری که از اجساد کشته ها و خرابی ها منتشر شده اظهارات سران جبهه مقاومت شامل بشار اسد، رئیس جمهور سوریه و سید حسن نصر الله، دبیر کل حزب الله و حتی ولادمیر پوتین، رئيس جمهور روسیه آورده شده تا به مخاطب القا کنند که این سران مسئول حوادث حلب هستند.
اطلاعات به دست آمده از منابع موثق تاکید می کند که یکی از رژیم های غرب گرای منطقه بودجه هنگفتی را برای انجام این ماموریت اختصاص داده و با انتشار تصاویر قدیمی زنان و کودکان سوری سعی در تخریب وجهه ارتش ملی سوریه و جنایتکار جلوه دادن آن علیه مردم سوریه دارد تا در اقدامی پیش دستانه با تحریک افکار عمومی غرب علیه سوریه مانع تکرار سناریو حلب شوند.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تصویر سمت راست تصویر واقعی و تصویر سمت چپ تصویر دروغین بکار برده شده در خبرهای مربوط به حلب
بر پایه اطلاعات رسیده، ارتش سوریه و متحدانش پس از آزادسازی حلب به ترتیب آزادسازی شهر ادلب، در استان ادلب، شهر الباب در ریف شمالی استان حلب و تکیمل آزادسازی غوطه شرقی دمشق در ریف دمشق، به ویژه شهر دوما را در برنامه خود دارند.
 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تصویر سمت راست تصویر واقعی و تصویر سمت چپ تصویر دروغین بکار برده شده در خبرهای مربوط به حلب

نیروهای کُرد در حوالی رقه
اما گزارش های میدانی رسیده از استان «رقه»، در شمال سوریه تاکید می کند که ده روز پس از آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی شهر رقه، پایتخت خودخوانده گروه تروریستی داعش، نیروهای دموکراتیک کُرد با ادامه پیشروی‌ ها توانستند، یک گام دیگر به دروازه‌ های شمالی شهر الرقه نزدیک شوند.

تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
کُردهای مورد حمایت آمریکا در نبرد آزادسازی رقه
نیروهای دموکراتیک کرد پیش از ظهر روز یک شنبه با حمایت جنگنده‌ های ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا موفق شدند، عناصر تروریستی داعش را از روستاهای «خزوم»، «بیر خزوم» و «حسان حجی» و تعدادی مزرعه در غرب شهر الرقه عقب برانند و این روستاها را به کنترل خود درآورند و سلاح‌ ها و تجهیزات فراوانی را به غنیمت بگیرند.
در محور غربی شهر نیز نیروهای کُرد تو‌انستند، روستاهای «بور سنجار شمالی»، «بور سنجار جنوبی»، «سها»، «ابوکلاط» و «حاجی سلیمان» را از وجود تروریست‌ ها پاک سازی کنند. این روستاهای آزاد شده در شمال غرب روستای «تیاسه» واقع شده ‌اند. در حال حاضر نیروهای متخصص خنثی کننده بمب به روستاهای آزاد شده اعزام شده‌ و در حال خنثی سازی تله‌های انفجاری هستند. نیروهای کرد با پاک سازی روستاهای شمالی و غربی شهر الرقه درصدد هستند خود را به دروازه شمالی شهر برسانند.

تحرکات جدید تروریست ها در جبهه جنوب
جبهه جنوب سوریه که سه استان درعا، سویداء و قنیطره را شامل می شود، از اوایل هفته جاری شاهد تحرکات جدیدی از سوی گروه های تروریستی است، در این راستا، ائتلاف تروریستی موسوم به «جبهه جنوبی» متشکل از گروه های مسلح ضد داعش روز شنبه با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که عملیات نظامی گسترده ای را در منطقه «حوض الیرموک»، در ریف غربی درعا با هدف بیرون راندن داعش از این منطقه آغاز کرده و با بیان اینکه حوض الیرموک «منطقه نظامی بزرگی» است، غیر نظامیان خواسته است، از نزدیک شدن به مواضع و مراکز استقرار عناصر داعش اجتناب و مناطق درگیری را ترک کنند.

تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 نقشه منطقه حوض الیرموک در جنوب سوریه
گروه های معارض مسلح چند روز گذشته به پایگاه های داعش در منطقه حوض الیرموک حمله توپخانه ای و خمپاره ای کرده بودند که در پی آن چندین نفر از زنان و کودکان کشته و زخمی شدند.
به موازات انتشار این بیانیه گروه مسلح «ارتش آزاد» تمام عناصر خود را در جنوب سوریه به حالت آماده باش درآورد.
عملیات جدید ائتلاف جبهه جنوبی در راستای ادامه اختلافات و درگیری های مسلحانه گروه های تروریستی با یکدیگر قابل ارزیابی است، به گونه ای که منابع خبری وابسته به معارضان سوری روز یک شنبه از ترور «لیث محمود خیر الله» ملقب به «أبو حمزة اللیث»، سرکرده گروه تروریستی موسوم به «جبهه ثوار سوریا» (جبهه انقلابیون سوریه) در شهرک «العشه»، واقع در استان قنیطره با شلیک مستقیم به سوی او خبر می دهند.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
درگیری گروه های تروریستی با یکدیگر در منطقه حوض الیرموک در ریف غربی درعا
اللیث یکی از موسسان گروه تروریستی «الویه احفاد الرسول» در ریف جنوبی دمشق بود که پس از مدتی فعالیت خود را به استان قنیطره منتقل کرد تا به گروه های تروریستی این منطقه بپیوندد و به زعم خود بتواند، در شکستن محاصره ریف غربی دمشق مشارکت داشته باشد.
وی از جمله سرکرده های گروه های تروریستی جنوب سوریه بود که به داشتن رابطه با ارتش رژیم صهیونیستی معروف بود و جالب اینکه «أبو عبد اللـه القعیری»، سرکرده گروه ترویستی «فرقة سرایا المرابطین» رابطه اللیث با رژیم صهیونیستی و وارد کردن کمک از اراضی اشغالی را به عنوان دلیل ترور وی رد کرده است.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
 موقعیت فرودگاه الثعله در ریف غربی استان سویداء
در استان سویداء گروه های تروریستی و در راس آنها «جبهه النصره» حملات جدیدی را با هدف اشغال فرودگاه راهبردی «الثعله»، واقع در غرب این استان آغاز کرده اند. به گونه ای که ریف غربی استان سویداء و مناطق هم مرز با استان درعا از روز یک شنبه، شاهد حملات صد‌ ها تن از عناصر تروریستی جبهه النصره به این فرودگاه بود.
تروریست‌ ها با حملات مجدد از محور مناطق شرقی استان درعا از جمله رخم، کرک و ام ولد، در غرب استان سویداء درصد بودند، مواضع ارتش سوریه و نیروهای دفاع ملی را در این مناطق اشغال کنند. تروریست‌ ها توانستند، در مرحله نخست تا حومه فرودگاه راهبردی ثعله و ارتفاعات الشیخ حسن پیشروی کنند، اما نیروهای ارتش سوریه و دفاع ملی آنان را وادار به عقب نشینی کردند.
فرودگاه نظامی الثعله، در ریف غربی شهر سویداء واقع شده و در صورت اشغال مناطق حومه از جمله شهر الثعله و الدراه در معرض سقوط قرار می‌ گیرند. اشغال فرودگاه راهبردی الثعله همچنین تهدیدی جدی برای شهر سویداء محسوب می شود.

آغاز تسویه گروه های تروریستی به دست یکدیگر در ادلب
آنگونه که معارضان سوری ادعا می کنند، هم اکنون استان و شهر ادلب،‌ در شمال غربی سوریه، مرکز «انقلاب» آنها شمرده می شود، به نحوی که این استان پذیرای بزرگ ترین تجمع گروه های تروریستی و عناصر مسلح است. درحالی که گفته شده، هدف آتی ارتش سوریه و نیروهای متحدینش است و در صورت بسته شدن پرونده استان ادلب گروه های تروریستی در موجودیتی در سوریه نخواهند داشت.

تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
موقعیت تپه کبانی در نقشه سوریه

این درحالی است که هم اکنون استان ادلب از سه محور شرقی، جنوبی و غربی در محاصره ارتش سوریه است. بر این اساس عملیات ارتش سوریه در این استان سه محور را شامل خواهد شد:

– محور اول، محور ريف شمالی لاذقيه که نیروهای سوری هم اکنون مواضع خود را در تپه «تپه كبانی» مشرف به دو منطقه سهل الغاب و جسر الشغور  متسحکم کرده اند.
– محور دوم، محور سهل الغاب که ارتش سوریه بر جنوب این دشت سیطره دارند.
– محور سوم، محور ريف جنوب غربی حلب که عملیات در این محور با هدف شکست محاصره و آزادسازی دو شهرک فوعه و كفريا صورت می گیرد.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
موقعیت منطقه سهل الغاب در نقشه سوریه به رنگ سبز مشخص شده است
اما این روزها خطر اصلی برای گروه های تروریستی در استان ادلب ارتش سوریه و متحدینش نیست، بلکه اختلافات داخلی است که هر روز شعله‌ورتر می شود و از زمان آزادسازی حلب به دست ارتش سوریه تاکنون تمام تلاش ها برای متحد کردن گروه های تروریستی در این استان که امری محال و غیر ممکن نشان می دهد، با شکست مواجه شده است، به گونه ای که منابع خبری روز دوشنبه از کشته شدن «ابو عدی احرار»، مسئول گروه تروریستی تکفیری «احرار الشام»، در ریف جنوبی ادلب در اثر انفجار بمب کنار جاده ای گذشته توسط افراد ناشناس در منطقه «تلمنس» در ریف جنوبی ادلب خبر می دهند.
اما صرف نظر از دو خطر ارتش سوریه و اختلافات داخلی که موجودیت گروه های تروریستی در استان ادلب را به شدت در معرض تهدید قرار داده، این روزها خطر سومی به نام تظاهرات و اعتراض های مردمی است که بنابر اعلام رسانه های وابسته به معارضان سوری و گروه های مسلح در اغلب مناطق استان ادلب برگزار شده و طی آن اهالی این مناطق خواستار بیرون راندن دو گروه تروریستی تکفیری جبهه النصره و احرار شام شده اند.
شدت اعتراض ها در برخی از این مناطق به حدی بود که در شهر «حارم»، در ریف ادلب تظاهر کنندگان موانع و ایست های بازرسی این دو گروه را مورد حمله قرار دادند. شهرهای خان شيخون و جسر الشغور و شهرک سنجار و منطقه اطمه در يف إدلب و شهرک قلعة المضيق در ريف شمال غربی حماه و شهرک اتارب در ريف غربی حلب از جمله مناطقی گزارش شده که شاهد تظاهرات مردمی علیه جبهه النصره و احرار شام بوده است.
نکته حائز اهمیت این است که شرکت کنندگان در این تظاهرات ها و اعتراض های مردمی خواستار انتقال این اعتراض ها به سمت گذرگاه مرزی «باب الهوی» شده اند، گذرگاهی که هم اکنون تنها گذرگاه ارتباطی گروه های تروریستی با ترکیه در استان ادلب به شمار می آید و تروریست ها از طریق این گذرگاه نیازهای اساسی خود از جمله مهمات و مواد غذایی و دارویی را تامین و اقدام به انتقال مجروحان خود جهت مداوا در بیمارستان های میدانی احداث شده در خاک ترکیه می کنند.
هم اکنون دو جریان اصلی از گروه مسلح تروریستی در استان ادلب مشاهده می شوند که از حیث عقیده و هدف با یکدیگر در تضاد و تعارض قرار دارند:
– جریان اول شامل گروه های دارای گرایشات سلفی وهابی است که مهمترین آنها را  گروه هایی مانند فيلق الشام، جيش الإسلام، الجبهة الشاميه، صقور الشام وجيش المجاهدين تشکیل می دهند و بالطبع از سوی عربستان سعودی حمایت می شوند.
– جریان دوم شامل گروه های دارای گرایشات القاعده ای هستند که احرار الشام و جبهه النصره و گروه های بیعت کننده با این دو گروه را دربر می گیرد و هم اکنون ائتلافی تحت عنوان «جبهه اسلامی» را تشکیل می دهند و از حیث خط مشی وابسته به اخوان المسلمین هستند و از سوی قطر و ترکیه حمایت می شوند.
با توجه به اختلافات خط مشی و دیدگاهی بین دو جریان نه تنها احتمال و امکان هرگونه نزدیکی و اتحاد بین دو جریان مردود است، بلکه خطر شعله ور شدن اختلافات و رویارویی های مسلحانه هر آن دو طرف را تهدید می کند، به گونه ای که وقتی یکی از افسران روس از «فیصل القاسم»، عضو هیئت مذاکره کننده معارضان سوری پرسید، در ادلب چه برنامه ای دارید و چرا معارضان مسلح را در ادلب گرد می آورید؟ پاسخ داد: ما کاری انجام نمی دهیم، شما هم فقط نظاره کنید، چون خیلی زود شاهد صف آرایی گروه ها تروریستی در برابر هم برای جنگ و از پیش رو برداشتن یکدیگر خواهید بود.
تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
«فیصل القاسم»، عضو هیئت مذاکره کننده معارضان سوری
بالطبع آنچه انتظار می رود، این اختلافات را تشدید و زمان انفجار آن را تسریع کند، اقدام دولت ترکیه جهت تشکیل ائتلافی جدید از گروه های مورد حمایت این کشور است. یک منبع نزدیک به ائتلاف معارضان سوری در شهر غازی عنتب در این خصوص می‌ گوید که سرکردگان بیشتر گروه ‌های مسلحی که شرق حلب را ترک کردند، به درخواست یک مسئول بلندپایه اطلاعات ترکیه در شهر ادلب گرد آمده اند تا پس از ارزیابی مجدد وضعیت آنها توسط سرویس های امنیتی و اطلاعاتی ترکیه سازماندهی و برای مرحله آینده با نیروهای «سپر فرات» تحت حمایت ترکیه ادغام شوند.
به گفته این منبع معارض سرویس های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه رایزنیی‎هایی جدی را با بیش از ۱۵ گروه مسلح برای تشکیل ائتلاف جدید تحت عنوان «هیئت اسلامی سوریه» آغاز کرده اند و قرار است، مقر آن شهر ادلب باشد.
ادلب تنها استان در سوریه است که به جز دو شهرک الفوعه و کفریا به طور کامل تحت کنترل گروه های مسلح تشکیل دهنده ائتلاف جیش الفتح است. بر این اساس قرار است، ابو عمار تفتاز، ابو محمد الجولانی، شیخ توفیق، ابو محمد الترکستانی و تعدادی دیگر از سرکردگان گروه های تروریستی پس از یک توافق کلی، عناصر  خود را در ادلب جمع کنند. براساس توافق اولیه ابو عمار، فرماندهی کل «هیئت اسلامی سوریه» و ابو محمد الجولانی، سرکرده جبهة النصره، فرماندهی کل این ائتلاف جدید را بر عهده داشته باشد. اگرچه گفته شده، اختلافاتی جدی بر سر تقسیم مناصب و پست ها به ویژه در در دایره میدانی و نظامی بین این گروه ها وجود دارد. جبهه النصره و احرار الشام هدایت و فرماندهی ائتلاف جدید را برعهده خواهند داشت.

کشته شدن یک نظامی ترک
ستاد مشترک ارتش ترکیه اعلام کرد که در جریان انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در نزدیکی شهر الباب، صبح روز دوشنبه یک نظامی ترک و ۹ نفر دیگر کشته شدند. با کشته شدن این نظامی، شمار کشته‌ های نظامیان ترکیه در سوریه از آغاز تجاوز این کشور به شمال سوریه و کلید زدن عملیات نظامی موسوم به «سپر فرات» به بیش از ۲۰ نفر رسید.

**تحولات سیاسی**

نشست سه جانبه ایران – روسیه – ترکیه
در پی گفت‌وگوی تلفنی روز شنبه وزرای دفاع ایران و روسیه پیرامون آخرین تحولات سوریه و اوضاع میدانی شهر حلب، نشست سه جانبه ‌ای با حضور سردار حسین دهقان، وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران، ژنرال سرگئی شویگو، وزیر دفاع جمهوری فدراسیون روسیه و فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه روز سه شنبه ۳۰ آذر در مسکو برگزار می‌ شود. در این نشست سه جانبه طرف های ایرانی و روسی و ترک پیرامون آخرین تحولات منطقه و اوضاع سوریه به ویژه شهر حلب رایزنی خواهند کرد.

همچنین محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان صبح امروز (سه‌شنبه) برای شرکت در نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، ترکیه و روسیه برای بررسی تحولات سوریه تهران را به مقصد مسکو ترک کرد.
ارائه مدارک استفاده از گاز خردل توسط گروه های تروریستی
«سامر عباس»، سخنگوی هیئت ملی اجرای معاهده منع گسترش تسلیحات شیمیایی اعلام کرد، این هیئت اسنادی که نشان دهنده استفاده گروه های تروریستی از گاز سمی خردل است، را به هیئت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحویل داد.
به این ترتیب، کارشناسان سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی یک بار دیگر برای تحویل نمونه‌ هایی به سوریه خواهند آمد که کارشناسان وزارت دفاع روسیه در شهرک «ام حوش» واقع در ریف شمالی حلب جمع کردند؛ شهرکی که در ۳۱ اکتبر گذشته با بمب هایی هدف قرار گرفت که حاوی گاز خردل بود.

ازسرگیری پروازهای کویت و امارات به سوریه
در اقدامی که بیانگر عقب نشینی آشکار و علنی شیوخ عرب حوزه خلیج فارس در قبال بحران سوریه است، مهندس «علی حمود»، وزیر حمل و نقل سوریه اعلام کرد، دو کشور کویت و امارات متحده پروازهای خود به کشور سوریه را از سر می گیرند.

 تحولات سوریه+ عکس و فیلم و نقشه/ در حال تکمیل شدن
فرودگاه بین المللی «باسل اسد» در شهر لاذقیه
وزیر حمل و نقل سوریه در این خصوص توضیح داد که این پروازها درحال حاضر از این دو کشور به مقصد فرودگاه بین المللی «باسل اسد» در شهر لاذقیه صورت می گیرد.

توافق شورای امنیت بر پیش نویس نظارت بر تخلیه شرق حلب
منابع دیپلماتیک یک شنبه شب مدعی توافق اعضای شورای امنیت بر سر پیش ‌نویس قطعنامه نظارت سازمان ملل بر روند تخلیه مناطق باقی‌ مانده شرق حلب شدند. قرار است، این قطعنامه صبح دوشنبه به رأی گذاشته شود. طرح نظارت سازمان ملل بر روند تخلیه شرق حلب از سوی فرانسه ارائه شد، اما روسیه ضمن مخالفت با برخی از مفاد آن، اعلام کرد که این قطعنامه را وتو می ‌کند. مسکو در مقابل پیش ‌نویس دیگری را ارائه کرد که مفاد آن اعلام نشده، اما گفته می ‌شود، طرفین نهایتا بر سر یک متن واحد به توافق رسیده‌ اند.

تشکر معارضان سوری از اسرائیل
گروه معارض سوری موسوم به «جبهه نجات ملی سوریه» با صدرو بیانیه‌ ای از همه اسرائیلی ‌های شرکت کننده در تظاهرات حمایت از گروه های مسلح مستقر در شرق حلب برگزار شده در قدس اشغالی، تل آویو و حیفا تشکر کرد. در این بیانیه معارضان سوری از اسرائیلی های ساکن سرزمین های اشغالی خواسته اند، به تظاهرات خود علیه نظام سوریه و بشار اسد در هر نقطه ای از جهان ادامه دهند.
در پایان بیانیه آمده است که «مردم سوریه از هر قشر و طایفه، خواهان گشودن صفحه تاریخی جدید با مسایگان خود برای تحقق آینده روشن و امنیت نسل های آینده است.

آمادگی معارضان سوری جهت شرکت در مذاکرات آستانه
«ریاض حجاب»، مسئول هماهنگ کننده هیئت عالی معارضان سوری اعلام کرد، معارضان سوری با طرح پیشنهادی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مبنی بر برگزاری نشست گفت ‌و گوهای سوریه در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان که با هدف تشکیل حکومت انتقالی صورت می ‌گیرد، موافق‌ هستند.

پوتین، در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی که ۲۶ آذر با «شینزو آبه»، نخست‌ وزیر ژاپن در توکیو داشت، تأکید کرد که بعد از تخلیه حلب از تروریست‌ ها، آتش ‌بس سراسری در سوریه برقرار خواهد شد و بر اساس توافقات صورت گرفته، گروه‌های سیاسی در سوریه می‌ توانند به زودی در آستانه گردهم آمده و درباره راه ‌حلی مشترک گفت ‌و گو کنند.

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید