ساعت: ۱۰:۲۲ منتشر شده در مورخ: آذر ۱۱ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 1608
رسوایی آمریکایی؛
در حالی که بوق‌های تبلیغاتی هیلاری صبح و شب در مورد این مسائل می‌گفتند و می‌نوشتند، چه چیزی در پولدار نیویورکی است که برای مردم ایالات متحده جذاب است؟

به گزارش دانا رضوی، وش فرماندار تگزاس بود و اوباما فرماندار ایلینوی. اما ویژگی خاص دانلد ترامپ، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده این است که در تیم هیئت حاکمه آمریکا نبوده و مثل سایر سیاستمداران یاد نگرفته که باید به هر صورت ممکن جلوی انتشار اخبار مفاسد خود را بگیرد.

روحیات خاص او که مانند کودکان لجباز در برابر هیچ اعتراضی کم نمی‌آورَد به این مشکل کمک کرده است.

این روزها رسانه‌های حاکم آمریکایی دائماً بر طبل رسوایی‌های دانلد می‌کوبند تا بلکه اعتراضات مردم علیه او در سرتاسر ایالات متحده پرشورتر شود و مجمع الکترال را به تجدیدنظر در نتیجه اولیه وادارد.

اما اگر این اتفاق نیافتد و کلید کاخ سفید به دست دانلد برسد، دست‌کم چهار سال فردی بر مسند ریاست‌جمهوریِ بزرگترین اقتصاد و ارتش جهان خواهد نشست که در حوزه‌های گوناگون فردی و اجتماعی درگیر مفاسد و بی‌آبرویی شده است. در زیر برخی از این موارد را بر می‌شماریم.

فرار مالیاتی

ترامپ با این که وعده داده بود اظهارنامه مالیاتی خود را تا انتخابات منتشر می‌کند، [۱] هیچ گاه این کار را نکرد. این فقط یک معنا دارد: او مالیات نداده است. ثروت هنگفت او در کشوری که سال‌ها است درگیر اعتراض مردمی به یک درصدِ ثروتمند جامعه است، از سوی مأموران دولتی دست نخورده است.

ثروتی که ترامپ به جیب زده است، طبق برآورد پایگاه فوربز ۳٫۷ میلیارد دلار است. [۲] خب البته این نتیجه زحمات خودش و همچنین پدر او است، اما برخی افشاگری‌ها حاکی از وام‌هایی است که ترامپ پس از ورشکستگی با استفاده از رانت خود دریافت کرده است.

خیانت به همسر

ایوانا ترامپ، همسر اول رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده ۱۴ سال با او زندگی کرد و صاحب سه فرزند به نام‌های ایوانکا، اریک و دانلد جی‌آر شد. مارلا مپلز بازیگر آمریکایی نیز ۶ سال همسر رسمی دانلد بود اما روابط آنها پیش از طلاق رسمی ایوانا در ۱۹۹۲ میلادی شروع شده بود، روابطی که منجر به درخواست طلاق از سوی ایوانا شد.

تعدادی از زنان دیگر مدعی شده‌اند ترامپ در سی و شش سال گذشته آنها را مورد آزار و اذیت قرار داده است، اما ترامپ می‌گوید هر چه کرده با رضایت طرف مقابل بوده است و این به ظاهر افشاگری‌ها صرفاً تلاش برای تخریب او از سوی ستاد هیلاری و امید چند «دروغگوی بزرگ» برای مشهور شدن با یک ویدئوی ۱۰ دقیقه‌ای است.

تا کنون ۲۴ زن، ترامپ را متهم کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به جسیکا لیدز، جیل هارث، کریسیت اندرسون، لیزا بوین و … اشاره کرد که برخی موارد شامل تماس جنسی و برخی دیگر در حد اظهار جملات ناپسند در مورد بدن آنها از سوی ترامپ بوده است. [۳]

 یک رئیس‌جمهور منتخب و این همه فساد

پرنسس دایانا، شاهزاده درگذشته ولزی هم از توصیفات موهن ترامپ در امان نمانده است

برخی از متهم‌‌کنندگان ترامپ، مسابقه‌دهندگان ملکه زیبایی بوده‌اند که از حضور دانلد در اتاق تعویض لباس در حالی که وضعیت مناسبی نداشته‌اند، شوکه شده‌‌اند. چند تن دیگر از آنها نیز در حالی که بخشی از بدنشان پوشیده نبوده است، از سوی ترامپ لمس شده‌ یا در آغوش کشیده شده‌اند.

سخنان موهن

شاید همه توهین‌هایی که او به زنان کرده، تقصیر او نباشد. ترامپ به دلیل مشغله‌اش در مسابقات ملکه زیبایی با زنانی تعامل داشته که به قول خودش «همین که تو یک ستاره مشهور باشی، حاضرند هر کاری برایت بکنند.»

هیلاری کلینتون در مناظرات انتخاباتی از مردم خواست به تعابیری مانند «سگ» و «خوک» که دانلد در مورد زنان به کار برده است، فکر کنند. اما ترامپ فقط به این پاسخ بسنده کرد که »من نگفتم!«. در ویدئویی که مخفیانه از صحبت‌های ترامپ با مجری ان‌بی‌سی (شبکه‌‌ای که سال‌ها مسابقات ملکه زیبایی را پخش می‌کرد) منتشر شد، او الفاظ زشتی را در مورد زنان بکار برد که مموجب تظاهرات اعتراضی علیه او توسط زنان شد. ترامپ همچنین در برنامه تلویزیونی به زیبایی دخترش ایوانکا اشاره کرده و گفت اگر او دخترم نبود، حتماً «با او قرار عاشقانه می‌گذاشتم.»

ثروتمند نیویورکی یکبار در گفتگوی تلفنی با هوارد استرن نام ۱۰ زنی را برد که بیش از همه آنها را می‌پسندد. یکی از آنها دایانا، شاهزاده مردمیِ ولز بود که سه سال پیش از آن گفتگو در یک تصادف مشکوک کشته شده بود. ترامپ در مورد او چیزهایی می‌گوید که نشان از زاویه نگاهش به زنان داد:«او قد بلندی داشت. زیبا بود. پوست خوبی داشت. البته دیوانه بود که خب این از مسائل جزئی است.» [۴]

اما علاوه بر زنان، بسیاری دیگر نیز از سخنان موهن و بی‌احترامی‌ها او بی نصیب نمانده‌اند. یک نمونه‌اش در مناظرات انتخاباتی است که دائماً ابا اشاره دست خطاب به رقبای جمهوری‌خواه خود می گفت:«ساکت باش!» او این حرکت را تا جایی ادامه داد که با اعتراض و «هوووووو!» مردم مواجه شد.
جمع بندی
چرا با همه این مسائل، باز هم ترامپ مورد اقبال مردم مواجه شد؟ در حالی که بوق‌های تبلیغاتی هیلاری صبح و شب در مورد این مسائل می‌گفتند و می‌نوشتند، چه چیزی در پولدار نیویورکی بود که برای مردم ایالات متحده جذاب بود؟ در کنار همه دلایل که در گزارش دلایل اقبال به ترامپ بدان پرداختیم، سه پاسخ به این پرسش وجود دارد:
* ترامپ هر چه بود و هست، به نظر می رسید صریح‌تر است، کمتر دروغ می گوید و مانند سایر سیاستمداران آمریکا اهل ظاهرسازی نیست.
*‌ دانلد با همه بدی‌هایش، خواستار تغییر وضع موجود است. شرایط آمریکا تا آن حد ناراضی‌کننده است که مردم حاضر شده‌اند برای تغییر به فردی چون ترامپ پناه ببرند و بین بد و بدتر، بد را انتخاب کنند.
* هنجارها در جامعه آمریکایی تغییر کرده و جز برخی اقشار نخبه، دیگران این مسائل را «فساد» و «خط قرمز» تلقی نمی‌کنند.[۱] http://www.mashreghnews.ir/fa/news/636201/

[۲] http://www.forbes.com/donald-trump/#108f2f9b790b

[۳] https://www.theguardian.com/us-news/2016/oct/13/list-of-donald-trump-sexual-misconduct-allegations

[۴] http://www.telegraph.co.uk/women/politics/donald-trump-sexism-tracker-every-offensive-comment-in-one-place/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید