ساعت: ۲۲:۵۴ منتشر شده در مورخ: آبان ۵ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 1348
آمریکای آزاد و مسائل جنسی؛
تا کنون ۱۱ زن گفته‌اند که دونالد ترامپ در سال‌های گذشته و در موارد گوناگون به آنها تعرض جنسی و دست‌درازی کرده است. اینک جسیکا درک، بازیگر فیلم‌های پورنو، هم این مطلب را در یک کنفرانس مطبوعاتی بیان کرده است.

به گزارش دانا رضوی؛ تا کنون ۱۱ زن گفته‌اند که دونالد ترامپ در سال‌های گذشته و در موارد گوناگون به آنها تعرض جنسی و دست‌درازی کرده است. اینک جسیکا درک، بازیگر فیلم‌های پورنو، هم این مطلب را در یک کنفرانس مطبوعاتی بیان کرده است. ابهاماتو سوالات بسیاری در این باره در اذهان ایجاد شده است و این مساله دوباره در حال بازخوانی است که نگاه جامعه آمریکا به روابط جنسی چیست؟ برای بررسی بیشتر این موضوع در انتخابات ایالات متحده گفتگویی با دکتر عباس لقمانی، کارشناس مسایل آمریکا داشته ایم که در ادامه آن را می خوانید.

متغیرهایی مثل تجاوز و عامل جنسیت چه نقشی در انتخابات گذشته آمریکا داشته است؟

در حقیقت جامعه آمریکا یک جامعه مذهبی است. هر چند برداشت ما از مذهب با برداشت آمریکایی ها تفاوت فاحشی دارد

قبلا مسائل جنسی آقای کلینتون نیز ضربه بسیار سنگینی به حیثیت کلینتون زد. اما این دوره انتخابات آمریکا تقریبا یک مورد استثنائی در آمریکا است. در آمریکا معمولا انتخابات بر روی مسائل سیاسی داخلی می چرخید و بیشتر در مورد مسائل اقتصادی بود. در مورد اخیر به دلیل این که کاندیدایی پا به صحنه گذاشته است که هیچ ایده ای به غیر از موارد کلی برای آینده آمریکا ندارد، در نتیجه مسائلی در انتخابات آمریکا پیش آمده است که نسبتا نو است. به قول یکی از روزنامه نگاران آمریکایی انتخابات این مرتبه در آمریکا یک بازی میکی موس تبدیل شده است و نشان می دهد که واقعا چقدر جامعه آمریکا نسبت به مسائل جهانی بی اطلاع است. وقتی کشوری مثل آمریکا که ادعای ابرقدرتی دارد، انتخاباتش در این سطح پایین برگزار می شود، واقعا باعث تاسف است و این موضوعی است که در آینده آمریکا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. حالا گذشته از این که چه کسی از این دو انتخاب شود.

فایل ها و ادعاهای جنسی زیادی در مورد روابط جنسی اقای ترامپ منتشر شده است که اخیرا یک پورن استار به آن اشاره کرده است؟ علل تداوم این امر و علل بزرگ شدن این مسئله حاشیه ای چیست؟

مسئله ای که در ایران به آن توجه نداریم این است که آمریکا یک کشور نسبتا مذهبی است و مذهب و مسائل دینی در آمریکا بسیار تاثیر گذار خواهد بود. این که شما به کدام کلیسا رفته باشید، کدام مذهب مسیحی را داشته باشید، کاتولیک یا پروتستان یا متعلق به گروه های کوچک باشید در آمریکا خیلی مهم هستند. مورد دیگر این که آمریکایی ها به طور کلی در مورد مذهب آدم های بسیار محافظه کاری هستند. برخلاف آن چه که در دنیا تصور می شود مسائل ناموسی در آمریکا نقش بسیار مهمی را بازی می کند.

 در مورد اخیر متاسفانه این مسائل به موضوع اصلی انتخابات تبدیل شده است. وقتی شخصی می خواهد قدرت را در کشوری مثل آمریکا در دست بگیرد و این شخص مسائل و مشکلات جنسیتی دارد، این امر برای بقیه دنیا قابل درک نیست. چرا که نیمی از جمعیت آمریکا، یعنی زنان آزادی هایی دارند که اجازه نمی دهند که این آزادی ها تحت تاثیر مسائل جنسیتی قرار بگیرد. این موضوع باعث شده است که این دو کاندیدا در این مورد خاص مسائل پیچیده ای داشته باشند. آیا آقای ترامپ هیچ مسئله دیگری ندارد، ظاهرا سعی کرده اند که این مسائل جنسیتی را به موضوع اصلی تبدیل کنند. با توجه به این که می دانند جامعه زنان و جامعه مذهبی آمریکا نسبت به این مسئله حساس هستند.

آمریکا جامعه بازی است، اما هر کدام از کسانی که در آمریکا کاندیدا می شدند باید در درجه اول ثابت می کردند که یک زندگی زناشویی نسبتا آرامی را داشته اند

به همین دلیل من فکر می کنم که این موضوع باعث شده است که اول به حیثیت آمریکا لطمه بسیار بزرگی وارد شود، به دلیل این که انتخابات آمریکا  این بار در یک سطح بسیار پایین برگزار می گردد. در این انتخابات ظاهرا مسائل جهانی فراموش شده اند. مسائل جنسیتی پیش آمده است و موضوعاتی به قول معروف کودکستانی مطرح است و مسائل یک کشور پیشرفته دنیا نیست. این موضوع اصلا برای افراد خارج از آمریکا قابل درک نیست، ولی در خود آمریکا باعث می شود که گروه های مختلفی تشکیل شود.

چرا  بدشمرده می شود؟ نگاه کنونی جامعه آمریکایی به رابطه آزاد چیست؟

آمریکا جامعه بازی است، اما شما باید به سیاستمدارها نگاه کنید. هر کدام از کسانی که در آمریکا کاندیدا می شدند باید در درجه اول ثابت می کردند که یک زندگی زناشویی نسبتا آرامی را داشته اند. در این بین مسائل جنسیتی همیشه یک نقش بسیار بزرگی را در آمریکا بازی کرده است. یعنی در آمریکا زندگی زناشویی و داشتن یک زندگی که در آن این نوع مسائل سطحی مطرح نباشد، بسیار مهم است. این مسئله بسیار مهم است که یک خانواده در آمریکا خیلی نرمال زندگی کند و در زندگی زناشویی این افراد، افراد دیگری دخیل نباشند. کسانی که می خواهند در این کشور بر سر کار بیایند، از لحاظ اخلاقی مشکلی نداشته باشند. داشتن مشکل اخلاقی در آمریکا (به تعبیر خود آمریکایی ها) می تواند در انتخابات آمریکا خیلی تاثیر گذار باشد.

چقدر از مسائل جنسی آقای ترامپ سیاسی است و چقدر رفتارهای بدی است که انجام شده است؟

من فکر می کنم مهم ترین نکته، رفتار بد آقای ترامپ باشد، مسلما این موضوع را در حال حاضر سیاسی کردند. یعنی مسئله ای که نباید مسئله سیاسی باشد، اکنون به یک موضوع سیاسی تبدیل شده است و این به حیثیت آمریکا به شدت لطمه می زند. در واقع اگر عکس این موضوع بود و مسئله جنسیتی برای خانم هیلاری برملا می شد و ثابت می کرد با مردان دیگری رابطه داشته، این مسئله به وی هم ضربه می زد. بنابراین مسئله رفتار با جنس مخالف در آمریکا بسیار حساسیت برانگیز است.

همه معیارهایی را که آمریکایی ها سال ها در مورد آن تبلیغ می کردند، در این انتخابات اخیر زیر سوال رفته است

جامعه آمریکا که از آزادی جنسی دفاع می کند، در وضعیت کنونی چرا رسانه ها روابط جنسی را مورد تخطئه قرار می دهند؟

آمریکا روی مسائل جنسیتی به شدت حساس است، مسائلی که در آمریکا اتفاق می افتد، شاید در بعضی از کشورهای اروپایی به آن اندازه مورد حساسیت قرار نگیرد. در حقیقت جامعه آمریکا یک جامعه مذهبی است. هر چند برداشت ما از مذهب با برداشت آمریکایی ها تفاوت فاحشی دارد، اما این جامعه نمی پذیرد که افرادی در این جامعه سرکار بیایند که حیثیت زنان و خانم ها را زیر سوال ببرند. این مسئله مهم ترین نکته است.

نقش جنسیت و تجاوز که از حاشیه به متن آمده است تا چه حدی در ادامه انتخابات تاثیر گذار است؟

مسلما بسیار تاثیر گذار خواهد بود. کسانی که به اخلاقیات پایبند هستند این مسئله را نخواهند پذیرفت. اکثریت زنان آمریکایی نیز به همین ترتیب این مسئله را نخواهند پذیرفت. اما متاسفانه مسائل دیگری هم در این انتخابات رو شده است که فقط به مسئله جنسیتی معطوف نیست. برخورد با خارجی ها، مکزیکی ها و مسلمانان و به نوعی برخورد با تمام اقلیت هایی که سال ها در آمریکا زندگی کرده اند.  موضوعی که آمریکایی ها سال ها بر روی آن تاکید می کردند که آمریکا یک کشور آزاد است و هر کس که در اینجا قوانین را رعایت کند می تواند زندگی خوب و آزادی داشته باشد. در حقیقت همه معیارهایی را (که آمریکایی ها سال ها در مورد آن تبلیغ می کردند،) در این انتخابات اخیر زیر سوال رفته است.

در وضعیت کنونی بحث جنسیت در انتخابات آمریکا تا چه حدی در میزان آرای ترامپ تاثیر خواهد گذاشت؟

مسلما خیلی تاثیر گذار خواهد بود، اگر برای خانم هیلاری در دو سه هفته آینده اتفاق خاصی رخ ندهد. احتمال دارد بر سر مسائل جنسیتی آقای ترامپ انتخابات را از دست بدهد.

رصد

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید