ساعت: ۱۴:۲۶ منتشر شده در مورخ: شهریور ۲۹ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 1135
دانا رضوی گزارش می دهد؛
آتش‌بس در سوریه در حالی تمدید می‌شود که حس کینه و انتقام‌جویی محور صهیونیستی و مداخله مستقیم در این کشور هر روز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد.

به گزارش سرویس بین‌الملل دانا رضوی، آتش‌بس در سوریه در حالی تمدید می‌شود که حس کینه و انتقام‌جویی محور صهیونیستی و مداخله مستقیم در این کشور هرروز ابعاد تازه‌تری به خود می‌گیرد. اسرائیل که یکی از مخالفین سرسخت آتش‌بس است از برقراری صلح خشنود نیست و مخالفان اسد را به ادامه جنگ تحریک می‌کند تا شاید حاشیه امنی در منطقه داشته باشد.

 

صهیونیست‌ها از ماندن بشار‌اسد در قدرت راضی نیستند و به دنبال اضمحلال ارتش سوریه، تضعیف محور مقاومت و در نهایت خروج اسد از حاکمیت در سوریه هستند. در چنین وضعیتی، روسیه و آمریکا به دنبال راه حل سیاسی و مسالمت‌آمیز تأکید دارند.

 

به نظر می‌رسد راه‌حل غیرنظامی و به دور از دخالت بیگانگان و کمک‌رسانی به غیر‌نظامیان از اولویت‌های سوریه است. اما متاسفانه برخی گروه‎‌های افراطی ‌معارض، که با اتکاء به دلارهای نفتی و حمایت عربستان و غرب در حال انجام هولناک‌ترین جنایت‌ها علیه بشریت هستند، چندان مایل به برقراری آتش‌بس نیستند و نقض مکرر صلح در چند روز گذشته، موید این موضوع است.

 

به هر شکل، شرایط ژئوپولیکی منطقه نسبت به سال‌های گذشته دستخوش تغییراتی شده و بر اساس توافقی که بین مسکو و واشنگتن شکل گرفته -که تجربه این گونه توافقات ناموفق را در گذشته نیز شاهدش بوده‌ایم- با حاشیه‌هایی مواجه بوده است. پشت پرده این توافق با نیت‌ها و ثناریوهایی همراه است، که به آن اشاره می‌شود.

 

۱-دمشق سقوط نخواهد کرد

 

پنج‌سال از توهم سقوط دمشق می‌گذرد، وهابی‌ها و همپیمانان منطقه‌ای و فرا‌منطقه‌ای آنها واقعیت اقتدار حاکمیت دمشق را پذیرفته‌اند. بر‌خلاف همه پیش‌بینی‌ها هم‌اکنون بشاراسد تسلط مناسبی بر اوضاع سوریه دارد و وعده باز‌پس‌گیری همه خاک سوریه را بشارت داده است.

 

ضمن اینکه ورود پکن به بحران سوریه، ناکامی‌های پیاپی اردوغان در سیاست‌هایش در سوریه و بحران ناکارآمدی و مشروعیت سیاسی در ترکیه و انفجارهای پیاپی و از طرفی افزایش مشروعیت دولت اسد در خارج و داخل این کشور و همچنین رفتار‌های ضد‌انسانی و وحشیانه، روند مشروعیت‌زدایی از معارضان مسلح را تشدید کرده است.

 

مجموعه این عوامل، به‌علاوه شکست راهبردی کشور‌های عربی و غربی در سوریه و رجعت تروریست‌ها و انجام انفجار‌های تروریستی در بلژیک، فرانسه واقعیت “دمشق سقوط نخواهد کرد” را تقویت کرده و باعث شده تا روند مذاکره شکل بگیرد.

 

۲-تقویت تروریست‌ها

 

یکی از تاکتیک‌های نخ‌نما شده غرب در مذاکره ، وقت‌کشی و تقویت تروریست‌هاست و این سناریو به تاکتیک رایج غرب تبدیل شده است. طی چندسال گذشته، هر‌زمانی که محور مقاومت عرصه را به تروریست‌ها تنگ کرده و امکان نابودی جریان تروریستی فراهم شده، با جنجال در فضای منطقه، سیاست دیپلماسی فعال را پیش گرفتند تا بتوانند به‌عنوان میانجی، فرصتی را برای تقویت و تجدید قوای تروریست‌ها فراهم نمایند.

 

ضمن اینکه دو‌دستگی در تروریست‌ها و گروه‌هایی که آتش‌بس را قبول ندارند این فرصت را در اختیار آنها گذاشته تا به‌راحتی به نیروها و مقررهای دولتی حمله ‌کنند و از موقعیت‌های استراتژیک بهره‌مند شوند. تجربه تلخ این موضوع در خان‌طومان حلب برای مقاومت اتفاق افتاد که تروریست‌های عهد‌شکن در مناطق آتش‌بس، تعدادی از رزمندگان را به شهادت رساندد.

 

۳جلوگیری از سقوط حلب

 

حلب پایتخت معارضان و مرز ارتباطی بین سوریه و ترکیه، اهمیت استراتژیک برای مخالفان اسد دارد. برخی از ناظران سیاسی معتقدند سقوط حلب کار تروریست‌ها را در سوریه یکسره خواهد کرد و بدین جهت، آمریکا و حامیان منطقه‌ای آنها حاضر به مذاکره شده‌اند.

 

وضعیت تحولات میدانی در اطراف حلب نشان می‌دهد که ارتش سوریه در آینده نه‌چندان دوری بر حلب مسلط خواهد شد و شکست تروریست‌ها در حومه حلب و تکمیل محاصره، ضربهای جانکاه به معارضین مسلح خواهد زد. لذا غرب و حامیان منطقه‌ای در حرکت رو به جلو شرایط مذاکره و آتش‌بس را پیش کشیده‌اند تا معارضین را از نابودی کامل نجات و از سقوط حلب جلوگیری کنند.

 

به هر شکل واشنگتن تجربه شکست مداخله مستقیم نظامی در عراق و افغانستان را در کارنامه خود دارد. دستگاه‌های امنیتی آمریکا در شیوه‌های مداخله نظامی بازنگری کرده‌اند و با حمایت و همراهی برخی از کشورهای عربی- ‌اسلامی در پوشش ائتلاف مبارزه با داعش و با راه‌اندازی فتنه مذهبی و جنگ فرقه‌ای درصدد تجزیه سوریه و عراق هستند و طرح آتش‌بس در سوریه صرفاً پیش‌زمینه‌‌ای برای اجرای سیاست‌های آمریکا در منطقه است.

 

نویسنده: محسن صابر

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید