ساعت: ۰۸:۲۹ منتشر شده در مورخ: شهریور ۸ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 1061
گزارش ویژه؛
مرزبندی بین مخالفین اسد و تروریستها در حال شکل گیری است که اگر ادامه یابد دست‌یابی به صلح امکانپذیر است و چنانچه این مهم محقق نشود بحران و درگیری ادامه دارد.

به گزارش دانا رضوی؛ شهر داریا در حومه دمشق که نزدیک به چهار سال در اشغال تروریست‌ها بود آزاد شد اما نه به شیوه نظامی، بلکه با مذاکره و گفتگو. ارتش سوریه که این روزها مقتدارانه در حال پیشروی است و می‌رود تا کار محور تروریستی تکفیری داعش را یکسره نماید توانست با شیوه مسالمت‌آمیز گروه‌های مسلح مخالف را وادار به مذاکره کند و در نهایت موفق شد با سیاست صبر و انتظار و محاصره شهر را از اشغال تروریست‌ها خارج کند و جمعی از مبارزین مخالف اسد، خود را تسلیم ارتش نمایند.

در چهار سال گذشته معارضین از هیچ تلاشی برای آسیب رساندن به ساکنان شهر و نیروهای دولتی دریغ نکردند. اما برخورد اسد و نیروهایش با آن‌ها مثال زدنی است. دولت سوریه برای خروج شورشیان مسلح و خانواده‌هایشان از شهر امکانات ویژه‌ای را محیا کرد که در نوع خود بی‌سابقه است.

 

اقتدار بشار اسد در سوریه

شیوه تعامل حاکمیت دمشق با مخالفین نشان از اقتدارش دارد. اسد روزهای بحرانی را پشت سر گذاشته و تعامل وی به این شکل موید استیلا و برتری او در سوریه است. لذا وی به مرحله‌ای از آمادگی رسیده که می‌تواند به گروه‌های مسلح که دست به سلاح برده‌اند را مجاب کند تا سلاح را تحویل و دست از پیکار بردارند.

نکته دیگر از اقتدار بشار اسد پایبندی او به تعهدات و توافقاتش با تروریست‌ها است. اینکه دولت سوریه به توافق‌های خود با مخالفین وفادار است و قصد فریب آن‎‌ها را ندارد.

از طرفی بشار اسد توانسته بحران پنج ساله سوریه را مهار و پشت سر گذارد و برتری میدانی نسبت به آن‌ها دارد. اما اسد همچنان بر حل سیاسی بحران قائل است و چندان مایل نیست تا بیش از این آسیب وارد شود.

 

داریا الگوی سوری برای صلح

با آنچه بیان شد دولت سوریه در شرایطی قرار دارد که می‌تواند تجربه داریا را در هر نقطه‌ای از سوریه اجرا نماید. همچنان که حلب مرکز استراتژیکی تروریست‌ها تحت محاصره ارتش سوریه قرار دارد و دولت چندین خروجی را برای خروج مردم و معارضین در نظر گرفته است.

لذا در این شرایط سوریه تجربه داریا و راه حل سوری- سوری نقطه امیدبخش برای رسیدن به صلح و جلوگیری از تداخل قدرت‌های خارجی اعم از عربی- غربی و ترکیه است. ضمن اینکه یک مرز بندی بین مسلحین داخلی سوریه و تکفیری‌های وارداتی ایجاد می‌شود و راه حل‌های بومی و داخلی در دستور کار قرار می‌گیرد.

به هر شکل مرزبندی بین مخالفین اسد و تروریستها در حال شکل گیری است که اگر ادامه یابد دست‌یابی به صلح امکانپذیر است و چنانچه این مهم محقق نشود بحران و درگیری ادامه دارد.

محسن صابر

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید