گروه: یادداشت
ساعت: ۱۹:۳۳ منتشر شده در مورخ: اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 352
تداوم کارشکنی‌های آمریکا؛
دولت روحانی در ابتدای توافق، بر اجرای سریع برجام تأکید داشت و به طریقی برگه‌های برنده خود را به یکباره و ابتدا رو کرد و تمامی خواسته‌های طرف غربی را یکجا برآورده کرد. اکنون که نوبت به آمریکا رسیده در حال پیمان‌شکنی است.

هنوز چندماهی از پایان مذاکرات و برجام نمی‌گذرد که دیوان عالی آمریکا در جدیدترین اقدام و در حکم  غیر قانونی به بهانه پرداخت غرامت به قربانیان حادثه انفجار بمب در مقر نیروی دریایی آمریکا در شهر بیروت که منجر به مرگ ۲۴۱ سرباز آمریکایی شد، دو میلیارد از اموال بلوکه شده ایران در بانک نیویورک را توقیف کرد.

به گزارش دانا رضوی، در حالی‌که هنوز چندماهی از پایان مذاکرات برد-برد بین ایران و ۵+۱ و توافق بر روی برنامه جامع اقدام مشترک نمی‌گذرد و علی‌رغم انجام کامل تعهدات توسط طرف ایرانی، دبه‌های آمریکا هر روز در حال افزایش است. آن‌ها در جدیدترین اقدام خود علیه ایران، دو میلیارد دلار از اموال بلوکه ایران در سی‌تی‌بانک این کشور را توقیف کردند.

دولت یازدهم که قریب دو سال، نبض اقتصاد و رونق بازار ایران را در گرو برجام می‌داند، اکنون در مقابل کارشکنی‌ آشکار غربی‌ها موضع شفافی ارائه نکرده ‌است و در روزهایی که هیئت دیپلماسی کشورمان در آمریکا حضور دارد، همه منتظرند ببیند که آیا رایزنی‌های مستقیم ظریف با کری در نیویورک می‌تواند جلوی زیاده‌خواهی آمریکا را بگیرد یا نه؟

این در حالی است که دولت روحانی در ابتدای توافق، بر اجرای سریع برجام تأکید داشت و به طریقی برگه‌های برنده خود را به یکباره و ابتدا رو کرد و تمامی خواسته‌های طرف غربی را یکجا برآورده کرد. اکنون که نوبت به آمریکا رسیده در حال پیمان‌شکنی است و هر روز تعهدات خود را بیشتر زیر پا می‌گذارد، دولتمردان برای رسیدن به خواسته‌های خود دست نیاز به سوی آنها دراز می‌کنند تا شاید بند بند خواسته‌های خود (تعهدات طرف مقابل) مندرج در برجام، اجرایی شود.

به هر تقدیر، حکم توقیف ۲میلیارد از دارایی‌های ایران صادر شده، حکمی که علاوه بر اعتراض مقامات ایرانی و مردم، صدای اعتراض دو قاضی دادگاه‌های آمریکا را نیز درآورد. آنچنان که مدعی هستند دیوان عالی با دیکته کردن مصوبه خود به دادگاه آمریکا این حکم را صادر کرده است.

اما مبلغ اموال بلوکه شده ایران در بانکهای آمریکا چقدر است و از شروع زمان اجرایی شدن برجام تاکنون چه مقدار از این اموال بدست ایران رسیده است؟ اگرچه روایات متفاوتی از این موضوع در محافل خبری وجود دارد اما با استناد به مصاحبه وزیر امور خارجه آمریکا، تاکنون تنها مبلغ ۳ میلیارد دلار از این اموال به سوی ایران عودت داده شده است.

بر این اساس، آمریکا در قبال آزادسازی مبالغ ناچیزی از دارایی‌های بلوکه شده ایران، فرصت انتقام را از دست نداده و با احیای پرونده قدیمی و اتهام واهی، مبلغ گزافی از دارایی‌های ایران را غارت کرده است. این در حالی است که دکتر ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان در دیدار غیرعلنی خود با وزیر امور خارجه آمریکا در حال رایزنی درخصوص تسهیل تعامل ایران با نهادهای مالی اروپا است.

اما پاسخ آمریکایی‌ها توهین‌آمیز است و نشان دادند که برای جلوگیری از فعالیت‌های اقتصادی ایران، حاضرند به هرگونه اقدامی دست زنند.

صدور چنین حکمی نشان می‌دهد که مسئولین آمریکایی نمی‌توانند از زیر یوغ لابی‌های صهیونیستی خارج شده و دست از سیاستهای غاصبانه خود بردارند. آیا زمان آن نرسیده که دولت اقدام عملی و درخور به سنگ‌اندازی‌های شیطان بزرگ انجام دهد؟
انتهای پیام/

نرگس رضایی

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید