ساعت: ۱۰:۳۳ منتشر شده در مورخ: فروردین ۳۱ام, ۱۳۹۵ شناسه خبر: 298
سرویس بین‌الملل دانا رضوی بررسی می‌کند؛
حضور مقتدرانه جبهه مقاومت مانع دست‌اندازی تروریست‌های اجاره‌ای به سوریه شده و ناقوس نابودی داعش به صدا درآمده است.

دانا رضوی، سرویس بین الملل- بحران سوریه وارد سال پنجم شده است و ارتش آزاده، النصره و تکفیری‌های سوریه با حمایت محور عربی- صهیونیستی برای نابودی بشار اسد لحظه شماری می‌کردند و حدود ۶۷ درصد از مناطق تحت سلطه اسد را اشغال کردند. حتی حامی های منطقه ای تروریست‌ها نیز از هرگونه حمایت مادی – معنوی دریغ نورزیدند، به امید اینکه در آینده معادلات سوریه نقش موثری ایفا کنند.

 

اما حضور مقتدرانه جبهه مقاومت مانع دست‌اندازی تروریست‌های اجاره‌ای به سوریه شد. در ماه‌های اخیر بخش زیادی از مناطق اشغال شده توسط ارتش سوریه از دست تروریست‌ها آزاد شد. نیروی هوایی روسیه نیز در آزاد سازی این شهرها بی‌تأثیر نبود.

 

بسیاری از چاه‌های نفت سوریه و زیرساخت‌هایی که جزو منابع مالی داعش محسوب می‌شدند در این حملات آسیب جدی دید. لذا درآمد داعش طی یک سال گذشته تقریباً به نصف کاهش پیدا کرد. این امر باعث شده دستمزدهای بالای تروریست‌ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه بخشی از تروریست‌ها از این گروه جدا شوند و یا اعلام استقلال از داعش کنند.

 

به هر شکل، ناقوس نابودی داعش در سوریه به صدا درآمده است. اولاً سرزمین‌های تحت سلطه داعش از اواخر سال ۲۰۱۴، ۲۵ درصد کاهش یافته است و جمعیت تحت تصرف آن‌ها از ۱۰ میلیون نفر به ۶ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است.

 

 

در واقع صدور نفت‌های قاچاق از ۳۵ هزار بشکه به ۲۲ هزار بشکه تقلیل یافته که این موضوع با توجه به حملات روسیه و آسیب زیرساخت‌ها و تأسیسات مناطق تحت اشغال داعش تشدید شده و منجر به کاهش درآمد داعش شده است.

 

از سویی حدود ۶۰ درصد از درآمدهای داعش از غارت اشیأ عتیقه و میراث فرهنگی در سرزمین‌های تحت سلطه است. بخشی از درآمدهای آنان از غرامت‌ها و مالیات‌های اجباری از مناطق اشغالی است که این منابع نیز کاهش پیدا کرده است.

 

 

شرکت آی پی اچ(iph) که یکی از شرکت‌های معتبر انگلیسی که در ارائه مشاوره و برآوردهای اقتصادی در تازه‌ترین گزارش خود از کاهش درآمدهای تروریست‌ها در عراق و سوریه خبر داده است. بر اساس آمار این شرکت درآمدهای ماهیانه داعش از منابع مختلف از ۸۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۵ به ۵۵ میلیون دلار در سال ۲۰۱۶ کاهش پیدا کرده است. در نتیجه کمبود منابع نقش موثری در کاهش جذب و ضعف سازماندهی داعش را به دنبال دارد.

 

 

از طرفی تصرفات مناطق اشغال شده از داعش نیز در کاهش درآمدها نقش بسزایی دارد. به هر شکل با توجه به روند کاهش درآمدهای داعش، مرگ تدریجی این گروه تروریستی در منطقه فرا رسیده است.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه:

شما هم دیدگاهی برای این مطلب ارسال کنید